Domov Slovensko Tajné stretnutie najsilnejších predstaviteľov štátu vyvoláva otázniky

Tajné stretnutie najsilnejších predstaviteľov štátu vyvoláva otázniky

0
0

Spravodajský portál Denník N minulý týždeň informoval, že v sídle Slovenskej informačnej služby (SIS) malo dôjsť k stretnutiu, ktoré vyvoláva množstvo otázok. Zúčastniť na ňom sa malo desať osôb, vrátane najvyšších ústavných činiteľov SR. O čom sa na tomto stretnutí hovorilo, sa zatiaľ len špekuluje.

Stretnutie na pôde informačnej služby mal iniciovať samotný predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Zúčastniť na ňom sa mala i prezidentka Zuzana Čaputová a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

V špeciálnej miestnosti, ktorú nie je možné odpočúvať, mal byť okrem nich aj nový riaditeľ SIS Michal Aláč, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.

O čom hovorili?

Podľa informácií Denníka N bolo témou stretnutia najsilnejších osôb štátu podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Prezidentka Zuzana Čaputová sa však od medializovaných tvrdení o obsahu tohto stretnutia dištancovala.

„Predmetom stretnutia nebol prípad bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a ani žiadne iné „živé“ prípady, ktoré dnes riešia orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol riaditeľ komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

Premiér Eduard Heger uskutočnenie tohto stretnutia potvrdil s tým, že ho považoval za potrebné. Odmietol špekulácie, že by sa týkalo akýchkoľvek vyšetrovaných živých prípadov.

Podľa jeho slov chcel, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách. Heger zároveň nevylučuje takéto pracovné stretnutia aj v budúcnosti. Vláda podľa premiéra presadzuje zákonnosť, spravodlivosť a poriadok.

„Držíme sa kréda, ktoré sme občanom sľúbili, že pred zákonom sme si všetci rovní a pre nikoho neplatia žiadne výnimky. Presne v tomto duchu a s týmto cieľom sa na pôde SIS uskutočnilo pondelkové pracovné stretnutie,“ skonštatoval.

Ako Heger povedal, boj s organizovaným zločinom a korupciou, ktorá podľa neho zapustila na Slovensku hlboké korene, si vyžaduje, aby každá štátna inštitúcia dôsledne plnila svoje úlohy vymedzené zákonom.

„Taktiež, aby vedúci predstavitelia v týchto inštitúciách v súlade so svojimi kompetenciami navzájom spolupracovali,“ podotkol.

Aj predseda parlamentu odmietol medializované témy stretnutia. Priestory SIS, ako tvrdí, museli použiť, aby sa dokázali v takom veľkom formáte rozprávať.

„Ja dostanem nejakú zložku, nejakú zložku dostane pani ministerka, ale každý si to v kancelárii prečítame, ale nediskutujeme o tom. Myslím si, že bolo dôležité, aby sme sa o tom porozprávali,“ podotkol Boris Kollár s tým, že všetci mali rovnaké informácie.

Smer chce mimoriadnu schôdzu

Toto vysvetlenie však opozícii nestačí. Opozičný Smer-SD už podal návrh na iniciovanie mimoriadnej schôdze NR SR k stretnutiu najvyšších predstaviteľov štátu v budove SIS. Premiér Heger má na nej stretnutie vysvetliť poslancom. Predseda osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Marián Saloň (Smer-SD) zároveň zvolal mimoriadne zasadnutie výboru.

„Predložili sme do NRSR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej žiadame predsedu vlády, pána Hegera, keďže zvolal toto stretnutie, aby vysvetlil poslancom, čo sa tam dialo a prečo bolo potrebné zvolávať takéto utajené stretnutie,“ uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Zároveň povedal, že je presvedčený, že najvyšší predstavitelia na stretnutí v SIS hovorili o systéme kajúcnikov a o obsahu stretnutia klamú. Smer je tiež pripravený zvolať veľvyslancov Európskej únie.

Podľa nezaradeného poslanca a člena mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richarda Rašiho je takéto stretnutie neakceptovateľné. „Takéto tajnostkárstvo prispieva len k nedôvere verejnosti voči vláde a justícii,“ zdôraznil Raši.

„Objavujú sa tu rôzne teórie, z ktorých každá môže byť pravdivá, malo by sa to vysvetliť a nebrať to na ľahkú váhu, lebo to aj tak vyjde najavo a môžeme prísť na to, že sa v krajine tlačí pri výpovediach na kajúcnikov,“ podotkol Raši.

Nevidia na tom nič zlé

Na druhej strane, koaliční predstavitelia nevidia na takomto stretnutí nič zlé. Podľa vicepremiéra Richarda Sulíka (predseda SaS) bolo neštandardné, ale nie nelegálne, alebo nemorálne. Uviedol to v diskusnej relácii TA3 V politike. Sulík priznal, že o stretnutí vedel, pozvaný však nebol.

Podľa neho si chcel premiér len vymeniť informácie s ľuďmi, ktorí majú v krajine na starosti bezpečnosť. Uznal však, že stretnutie by vyvolalo menej otázok a pochybností, ak by sa uskutočnilo vo forme rozšírenej Bezpečnostnej rady SR, kde by bola prizvaná prezidentka a ďalší účastníci.

Tieň na stretnutie podľa Sulíka vrhá aj to, že sa uskutočnilo v čase, keď NAKA zadržala svojho bývalého šéfa. Koaličný poslanec za hnutie Sme rodina Miloš Svrček zas povedal, že hoci bolo stretnutie v SIS neobvyklé, bežne sa deje v západných štátoch. Vie si predstaviť, že by sa také niečo dialo aj v budúcnosti.

„Najvyšší predstavitelia majú prístup k takým informáciám. Čo je lepšie, keď spolu komunikujú, alebo keď spolu nekomunikujú?“ spýtal sa Svrček.

ano, TASR, foto: facebook  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…