Slovenské hospodárstvo čelí najväčšej kríze modernej éry. Po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, krajiny EÚ reagovali ekonomickými sankciami.
Aj napriek vtedajším sankciám sa viaceré štáty EÚ ďalej spoliehali na dovoz energií z Ruska, Nemecko dokonca ignorovalo lobbying zo strany USA a povolilo výstavbu ropovodu Nordstream 2 na svojom území.
Zelená politika sa stala prominentným smerom v rámci štruktúr EÚ a doplatili na to viaceré štáty. Nie každý štát mal možnosti na diverzifikáciu a rýchly presun k zelenším zdrojom energií.
Jedným z takých štátov bolo aj Slovensko, na čo teraz veľmi doplácame. K diverzifikácii sa výrazne nehlásili predošlé slovenské vlády, čo nám situáciu ešte viac skomplikovalo.
Aktuálne sa uvažuje sankcie voči Rusku sprísniť natoľko, že sa hovorí o úplnom embargu na ruský plyn a ropu. Aj keď Slovensko jasne podporuje Ukrajinu, okamžité embargo zo strany Slovenska na dovoz plynu a ropy by znamenalo nepredstaviteľné ekonomické a hospodárske škody.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VISKUPIČ: Zvýšenie daní môže v skutočnosti zapríčiniť zníženie príjmov štátu
Na úplné odpojenie jednoducho nie sme pripravení. Značí o tom aj prieskum agentúry Focus, kde je za okamžité odpojenie len 7 % respondentov.
Ľudia citlivo vnímajú aktuálnu situáciu a embargo na dovoz surovín z Ruska spájajú s ešte vyšším rastom cien. Naše rozhodovanie na medzinárodnej úrovni musí byť v súlade s nevyhnutnými aktuálnymi potrebami našej ekonomiky a je potrebné počúvať hlas ľudí.
Preto rozumiem ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi, keď povedal, že urobí všetko pre zachovanie dodávok. Aj keď požadovaná platba v rubľoch je jasné porušenie platnej zmluvy a vydieranie z ruskej strany, pre zachovanie fungovania štátu a ekonomiky v krátkodobom horizonte nemáme na výber.
Slovensko má splatnosť svojich záväzkov za apríl 20. mája. Tým pádom budeme jednou z posledných krajín, ktorá bude musieť povedať, ktorou menou k úhrade dôjde.
Je možné, že niektoré krajiny už k platbe rubľom pristúpili, keďže tok plynu sa v posledných dňoch dokonca zvýšil. Najbližšie zasadnutie ministrov energetiky EÚ bude 18. mája a dovtedy máme čas prispôsobiť sa aktuálnej situácii.
Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočet