
Druhá vlna pandémie ochorenia COVID-19 naďalej sužuje Európu a čoraz viac občanov či firiem, obzvlášť v chudobnejších regiónoch starého kontinentu, sa ocitá v bezútešnej situácii. V rovnakom čase, od 1. januára 2021, Portugalsko prevzalo od Nemecka rotujúce šesťmesačné predsedníctvo v Rade Európskej únie.
Hlavným cieľom vlády v Lisabone je pokračovať v koordinácii celoeurópskeho boja proti dôsledkom pandémie koronavírusu, no súčasne pokročiť v zotavovaní Európy.
Priority portugalského predsedníctva, ktoré sa chce okrem iného zamerať na plnenie konkrétnych cieľov záchranného balíka pomoci pre európske hospodárstvo poškodené koronakrízou, podporuje aj slovenská diplomacia.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: „Víťazmi sú všetci!“ Lídri EÚ sa na summite dohodli na rozpočte aj klimatickom cieli
S rešpektom k právnemu štátu a demokracii
„Som rád, že motto portugalského predsedníctva znie: „Čas konať“. Je najvyšší čas ukázať občanom prvé konkrétne výsledky obnovy EÚ, ktoré budú zároveň našou vstupenkou do 21. storočia prostredníctvom nastavenia spravodlivej, zelenej a digitálnej reformy.
Len férovejšia, inkluzívnejšia a novým príležitostiam otvorená Európa dokáže adekvátne reagovať na bezprecedentnú krízu, ktorej všetci čelíme,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.
Hneď v úvode nového roka diskutoval o európskych témach so štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti Ministerstva zahraničných vecí Portugalskej republiky Anou Paulou Zacarias. Partneri sa zhodli, že obnova Európy musí ísť ruka v ruke s rešpektom k právnemu štátu a demokratickým hodnotám.
V tejto súvislosti Martin Klus požiadal portugalskú stranu, aby počas predsedníctva v Únii venovala pozornosť hľadaniu účinného nástroja proti hrozbám v podobe šírenia násilia, hoaxov, konšpirácií či dezinformácií, okrem iného aj o nových vakcínach proti COVID-19.
S Portugalskom máme veľa spoločného
Slovensko-portugalské bilaterálne vzťahy sú výborné, pričom na oboch stranách pretrváva záujem o posilnenie ekonomickej spolupráce. „Spája nás členstvo v EÚ, NATO, eurozóne, Schengene aj viacerých medzinárodných organizáciách.
V európskych rokovaniach nerobíme zbytočné ramená, ale vystupujeme konštruktívne a prispievame k hľadaniu kompromisov,“ vyhlásil Martin Klus.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: „Novoročné“ dobré správy o vakcínach
Dodal, že ako menšie, multilaterálne zamerané členské štáty, majú Slovensko aj Portugalsko veľmi podobný pohľad na mnohé európske otázky, vrátane zachovania a rozvoja kohéznej politiky, ktorá veľmi účinne pomáha k zvyšovaniu životnej úrovne v našich krajinách.
Rýchlosť oživenia hospodárstva Európskej únie bude závisieť aj od úspechu očkovacích kampaní v jednotlivých členských štátoch.
md, foto: SITA