Pre každého človeka je najkrajším mestom to, kde sa narodil, kde vyrastal alebo kde prežil najkrajšie roky svojho života. Preto sa môže stať, že viacerí s nasledujúcim rebríčkom nebudú súhlasiť a budú v ňom márne hľadať to svoje. Berte to teda aspoň ako inšpiráciu, kam by ste mali zavítať, ak chcete navštíviť najkrajšie námestia slovenských miest.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES
V zozname najkrajších slovenských námestí nesmie chýbať šošovkovité námestie v Spišskej Novej Vsi, ktoré patrí medzi najdlhšie v Európe. Aj vďaka nemu a 61 nehnuteľným kultúrnym pamiatkam je mesto od roku 1992 vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu.
Dominantou námestia je Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie s kostolnou vežou, ktorá je s výškou 87 metrov najvyššou na Slovensku. Do konca 19. storočia patril kostol s vežou medzi najvyššie budovy v celom Uhorsku.
Až dodnes predstavuje unikát aj vďaka výhľadu, ktorý sa vám naskytne z jej vrcholu, keď si vyšliapete 155 schodov. Ďalšie lákadlo sa nachádza na východnom konci námestia. Nájdete tu secesnú budovu Reduty, ktorá bola postavená medzi rokmi 1899 až 1902.
Dnes v budove sídli Spišské divadlo, Mestské kultúrne centrum a Televízia Reduta. Symbolom budovy je zlatá labuť, ktorá sa nachádza na jej streche a symbolizovať má spev a poéziu.
Medzi ďalšie zaujímavé budovy na námestí patrí budova Provinčného domu s bohato zdobenou Levočskou bránou. Do roku 1777 bola sídlom mestskej radnice a dnes sa v budove nachádza Múzeum Spiša a jeho expozície.
V roku 1777 na námestie pribudla aj budova Radnice postavená v klasicistickom štýle. Dodnes v nej sídli primátor mesta a uskutočňujú sa tu svadobné obrady, ktorým sieň dodáva pompéznu atmosféru.
Okrem historických pamiatok sa na námestí nachádza centrálny park s fontánou a množstvom romantických miest.
BARDEJOV
Bardejov patrí medzi najkrajšie mestá Slovenska. Svedčí o tom aj zápis v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Centrum mesta tvorí Radničné námestie zdobené 46 farebnými meštianskymi domami.
Mnohé z nich si zachovali pôvodný gotický vzhľad. Pýchou mesta je Bazilika Minor sv. Egídia, ktorej počiatky siahajú do polovice 14. storočia. V útrobách baziliky sa návštevníkom naskytne krásny pohľad na 11 neskorogotických krídlových oltárov.
Neopísateľný zážitok ponúka aj výhľad z veže baziliky, odkiaľ budete môcť obdivovať nielen samotné námestie, ale tiež jeho okolie.
Ďalšou dôležitou stavbou námestia v Bardejove je historická mestská radnica, ktorá bola postavená na začiatku 16. storočia v goticko-renesančnom štýle.
V minulosti bola radnica centrom spoločenského a kultúrneho dedičstva. Stretávala sa v ňom mestská rada. Na začiatku 19. storočia ju zasiahol požiar, po ktorom bola síce obnovená, no zmenila svoje poslanie.
Dnes je domovom Šarišského múzea a nájdete tu vyše 700 tisíc historických predmetov z rôznych oblastí. Jednou z najobľúbenejších pamiatok historického jadra tohto mesta je Katov dom.
Ako to už napovedá jeho názov, ide skutočne o stavbu, kde kedysi býval mestský kat. V dome bola zároveň umiestnená väznica.
KOMÁRNO
Jedným z najunikátnejších námestí nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe je námestie v Komárne. Hoci v tomto prípade nehovoríme o starobylých budovách, keďže bolo postavené omnoho neskôr, ako napríklad to v Bardejove, určite stojí za návštevu.
Nesie názov Nádvorie Európy, čo o ňom všetko vypovedá. Ak nemáte čas alebo peniaze, aby ste navštívili európske mestá, práve Komárno vám ponúkne do nich nahliadnuť.
Ide o komplex stavieb postavených v štýle 45 rôznych európskych veľkomiest a ich príznačných architektúr. Nájdete tu budovy postavené vo fínskom, poľskom, írskom, ukrajinskom, talianskom, islandskom či dokonca grónskom štýle.
Jednou z najobľúbenejších stavieb je Nemecký dom, ktorý je zároveň jeho najstaršou budovou. Súčasťou námestia sú aj sochy uhorských panovníkov. Nájdete tu podobizeň sv. Štefana, Žigmunda Luxemburského, Mateja Korvína a samozrejme Márie Terézie.
TRNAVA
Trnava je spájaná s prívlastkom slovenský Rím vďaka
13 chrámom, ktoré sa v nej nachádzajú. V jej historickom jadre sa nachádza hneď niekoľko námestí –Námestie sv. Mikuláša, Trojičné námestie a Univerzitné námestie.
Práve prvé menované, hoci rozlohou menšie ako Trojičné námestie, ukrýva historické skvosty. Dominantou tohto námestia je päťloďová Bazilika sv. Mikuláša s barokovými kaplnkami.
Jednou z najzaujímavejších je Kaplnka Panny Márie Trnavskej, v ktorej sa nachádza obraz, ktorý sa preslávil tým, že sa na ňom zjavili krvavé slzy. Tie sa údajne objavili ako varovanie pred ťažkými časmi, ktorým čelili obyvatelia Trnavy.
V interiéri baziliky sa nachádzajú aj historické organy s unikátnym zvukom. Námestie lemujú aj staré meštianske domy, ktoré tomuto miestu pridávajú historickú atmosféru.
KREMNICA
V srdci Slovenska a Európy sa nachádza Kremnica, ktorá je považovaná za jedno z najkrajších miest na Slovensku. To aj vďaka Štefánikovmu námestiu, ktoré tvorí historické jadro tohto historického baníckeho mesta.
Pamiatky, ktoré sa tu nachádzajú, sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie, a že si tento titul zaslúžia, sa presvedčíte na prvý pohľad.
Dominantou námestia je mestský hrad s Kostolom sv. Kataríny, ktorý bol postavený v 15. storočí. Súčasťou námestia je aj barokový trojičný stĺp. Námestie je lemované meštianskymi domami a za zmienku stojí aj budova radnice.
Jedným z najnavštevovanejších turistických miest je ale historická budova mincovne, ktorá je najstaršou mincovňou na svete. Dnes sa tu nachádza Múzeum mincí a medailí, ktoré vás zasvätí do histórie mincovníctva na Slovensku.
Návštevníci si tu zároveň môžu na vlastnej koži vyskúšať razenie mincí.
BANSKÁ ŠTIAVNICA
O kráse a výnimočnosti mesta Banská Štiavnica sa vie aj za hranicami Slovenska. Námestie Svätej Trojice, ktoré sa tu nachádza, právom patrí medzi tie najkrajšie nielen na Slovensku, ale v celej Európe, čo dokazuje aj jej zápis v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Námestie vzniklo na začiatku 16. storočia a dodnes tvorí historické jadro tohto výnimočného banského mesta. Dominantným prvkom námestia je morový stĺp spolu so súsoším sv. Trojice, ktorý bol postavený medzi rokmi 1710 a 1711.
Vznikol na znak vďaky mesta za ústup epidémie moru, ktorá si vyžiadala obrovské množstvo životov. Pri prechádzke námestím natrafíte aj na dom Maríny, kam si lásku chodia vyznávať zamilované páry.
Táto budova je venovaná láske a najdlhšej ľúbostnej básni na svete z pera slovenského básnika Andreja Sládkoviča. Námestie je umiestnené v kopcovitom teréne a jeho súčasťou je množstvo pôvodných meštianskych domov.
LEVOČA
Levoča je spájaná s menom Majstra Pavla, po ktorom nesie názov aj ďalšie námestie, ktoré určite stojí za návštevu. Ide o námestie s obdĺžnikovým pôdorysom, ktoré patrí medzi najväčšie v Európe.
Prvou zastávkou každého turistu je Bazilika Minor sv. Jakuba zo 14. storočia. V jeho interiéri môžete obdivovať najvyšší drevený oltár na svete z dielne Majstra Pavla, ktorý bol zhotovený medzi rokmi 1507 až 1517.
Susediacou budovou kostola je budova bývalej radnice, ktorá je dnes považovaná za jednu z vrcholných svetských renesančných stavieb na Slovensku.
V blízkosti kostola sa nachádza aj klietka hanby, kde sa v čase stredoveku zrejme nechcel dostať žiadny poctivý občan.
Okrem týchto dominantných pamiatok je súčasťou námestia aj 60 domov, ktoré pochádzajú zo 14. a 15. storočia. Medzi tie najzaujímavejšie patria Thurzov dom, Dom Majstra Pavla, Budova divadla, Mariássyho dom, malý župný dom a mnoho ďalších.
puma, foto: depositphotos, TASR, pixabay, wikimedia