Nie je to tak dávno, keď ruský prezident riešil najdôležitejšie politické a ekonomické otázky ako priateľ a spojenec s najmocnejšími lídrami západu v rámci tzv. skupiny ôsmich G8.
A ani spoločné cvičenie vojsk NATO za účasti Ruska nebolo ničím nezvyčajným. Potom ale prišla invázia do Gruzínska a najmä anexia Krymu, ktorá novú studenú – hybridnú vojnu rozbehla na plné obrátky. Je to škoda.
Napäté vzťahy, sankcie, rôzne vojenské aktivity, či otvorené odkazy o nepriateľstve škodia rovnako východu aj západu. Otázkou je, ako z toho von? Priznám sa, neviem aké sú ruské očakávania, no my na západe máme jasno, ako z Ruska opäť urobiť plnohodnotného priateľa a spojenca.
Stručne by sa to dalo zhrnúť takto:
1. stiahnite sa z hybridnej vojny, vrátane vmiešavania sa do volieb na Západe;
2. vráťte Ukrajine Krym, alebo začnite rokovať o finančných kompenzáciách za jeho zabratie;
3. prestaňte podporovať vzbúrencov na Donbase a pomôžte s normalizáciou pomerov na východnej Ukrajine;
4. zasaďte sa za ukončenie občianskej vojny v Sýrii diplomatickou cestou a buďte spolugarantom slobodných volieb;
5. nepodnikajte nelegálne odvetné akcie voči vašim bývalým agentom a
6. rešpektuje ľudské, občianske a politické práva na svojom území vrátane slobody tlače a slobody prejavu.
Som si istý, že nič z toho nie je nenaplniteľné. Ako to už ale býva, najťažšie je urobiť prvý krok. No a tu sa práve v týchto dňoch objavila ideálna príležitosť.
Medzinárodné vyšetrovanie zostrelenia letu MH17 z roku 2014 minulý týždeň doplnilo mozaiku, podľa ktorej je zrejmá priama zodpovednosť ruských ozbrojených síl a nimi podporovaných separatistov.
Celý civilizovaný svet žiada, aby smrť 298 nevinných ľudí vrátane detí, nezostala nepotrestaná. Rusku teda stačí „maličkosť“. Prestať kryť vrahov a vyvodiť voči nim adekvátnu zodpovednosť.
Obávam sa ale, že prehnaný optimizmus nie je na mieste.
Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS
Julius
2. augusta2024 at 13:31
pán Klus,koľko ľudí verí čo publikujete? A otázky čo dávate pánovi Mihálovi sú detinské,pretože ani vy na ne odpoveď nepoznáte.
Július Miháli
4. júna2024 at 19:17
Pán klus a čo tak stianutie vojsk NATO z Europy navždy a Amerika sa nebude miešať do politiky EU štátov a Pobaltia a Ruska. Koľko dlhuje Ukrajina Rusku je logické že Rusko si berie to čo je jeho. Treba nezávislé vyšetrenie zostrelenie lietadla nad Ukrajinou. je známe že v Ukrajine sa rozmáha Fašizmus to vám pán Klus nevadí. A to že za dodanie amerických zbraní na Ukrajinu, Môže Amerika skladovať jadrový odpad na Ukrajine? Nie je to veľké riziko pre okolité štáty? Pán Klus a Vy chcete byť primátorom Banskej Bystrice? No zbohom.
Martin Klus
12. júna2024 at 21:30
Ďakujem za Váš komentár p. Miháli. Začnem od konca. Nie nechcem byť primátorom Banskej Bystrice. A skúsim pár otázok, ak dovolíte. To vy si skutočne myslíte, že dlh krajiny sa rieši vojenským obsadením a následnou anexiou jej územia? Viete aký je dlh SR a komu tieto prostriedky dlží? V čom konkrétne sa USA mieša do politiky EÚ? Počuli ste už o nedávno ohlásenej obchodnej vojne medzi USA a EÚ? Nielen na Ukrajine, ale aj na Slovensku máme ľudí vyžívajúcich sa v neonacistickej a fašistickej symbolike a histórii. A áno veľmi mi to vadí. Môžete mi prosím upresniť kedy, kde a aké zbrane dodali USA Ukrajine a kde konkrétne skladujú jadrový odpad v tejto krajine? A možno ešte jedna podotázka, viete kde skladuje resp. skladovalo jadrový odpad Slovensko? Aby sme neobťažovali ostatných pokojne môžme ďalej pokračovať v konverzácii cez e-mail , prípadne aj osobne, ak si spravíte cestu do NR SR.