
Najvyšší správny súd v Turecku minulý piatok oznámil verdikt týkajúci sa osudu ikonického chrámu Hagia Sofia v Istanbule a povolil, aby ho vláda opäť premenila na mešitu. Turci si tým vyslúžili kritiku z celého sveta.
Turecká Štátna rada podporila žiadosť náboženskej skupiny a anulovala rozhodnutie vlády z roku 1934, ktoré z niekdajšieho byzantského chrámu a mešity spravilo múzeum.
Otvorená pre moslimov
Len pár hodín po tom prezident Recep Tayyip Erdogan formálne premenil ikonický chrám Hagia Sofia v Istanbule na mešitu a vyhlásil, že je otvorená pre moslimské bohoslužby.
Erdogan podpísal dekrét o odovzdaní Hagie Sofie pod správu tureckého Riaditeľstva pre náboženské záležitosti.
Spomínanú žiadosť podala jedna z náboženských skupín, ktorá argumentovala, že budova bola osobným vlastníctvom osmanského sultána Mehmeda II., ktorý dobyl Konštantínopol. Súd rozhodol, že Hagia Sofia je majetkom nadácie spravujúcej sultánov majetok a pre verejnosť bola otvorená ako mešita.
Desiatky ľudí, ktorí pred Hagiou Sofiou čakali na rozhodnutie súdu, po jeho vyhlásení radostne skandovali „Alláh je veľký“.
Kritika z celého sveta
Zmenu štatútu pamiatky, ktorá je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, kritizovali Spojené štáty, Grécko či pravoslávni kresťanskí lídri.
Pápež František odsúdil rozhodnutie tureckého prezidenta a vyhlásil, že ho tento krok „veľmi bolí“. Rovnako tak skritizovali Turecko aj ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ.
Hagia Sofia
Hagiu Sofiu alebo Chrám Svätej Múdrosti postavili v šiestom storočí a takmer jedno tisícročie bola najväčšou sakrálnou stavbou kresťanského sveta. Po dobytí vtedajšieho Konštantínopolu v roku 1453 z nej Osmani spravili mešitu. Od roku 1934 slúži ako múzeum, ktoré každoročne pritiahne milióny návštevníkov. Nacionalistické a náboženské skupiny sa však dlho usilujú o jej premenu naspäť na mešitu, zatiaľ čo ostatní veria, že by mala zostať múzeom ako znak kresťanskej a moslimskej solidarity.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Bödöra dostal za mreže Dobytkár
red, SITA, foto: SITA