
Sme za posilnenie účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch.
Nie je tajomstvom a verím, že naši voliči to vedia, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) stojí dlhodobo na strane sfunkčnenia referendovej demokracie.
Podporujeme priamu demokraciu a referendum vnímame ako vhodný nástroj na presadenie vôle voličov.
Inštitút referenda je však u nás na Slovensku fakticky nefunkčný a je zjavné, že ak majú mať voliči v budúcnosti možnosť reálne v referende rozhodovať, je potrebné prijať niektoré zmeny.
Zároveň však vidíme riziká spojené s úplným a príliš rýchlym odstránením všetkých bariér v tom, že malá menšina vnúti svoju vôľu veľkej väčšine.
Najzodpovednejšia cesta k sfunkčneniu referendovej demokracie by preto mala viesť nielen cez zníženie petičných prahov, ale napríklad aj zrušenie kvóra na platnosť referenda.
Inými slovami – sme za posilnenie účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch a sfunkčnenie referendovej demokracie, no toto sa musí udiať postupne.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Ako končia Putinovi kamaráti
Podľa nášho názoru je potrebné začať najprv na miestnej, následne regionálnej, až potom na štátnej úrovni.
Táto téma v týchto dňoch rezonuje aj v súvislosti s úvahami o znížení počtu podpisov pod petíciu, ktoré musí prerokovať parlament, a o zmenách spojených s prerokovaním petícií vo výboroch a v pléne.
V tejto súvislosti vítame otvorenie diskusie s našimi partnermi z ministerstva vnútra či Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.
My sme samozrejme pripravení pokračovať v tejto diskusii, ale účelové zmeny na národnej úrovni bez niekoľkoročnej praxe na miestnej a regionálnej úrovni, v rámci ktorej by sa občania zžili so silou referendovej demokracie, v tejto chvíli odmietame, lebo by to v konečnom dôsledku mohla byť medvedia služba demokracii na Slovensku!
Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaS