
Slovensko je závislé na dodávkach zemného plynu. V zásobníkoch ho zatiaľ nie je dostatok do konca zimnej sezóny, ako na tlačovke tvrdil minister hospodárstva Richard Sulík. Zásoby sa zvyšujú, ale je dôležité v tom pokračovať. Na jeseň môže plyn z Ruska úplne prestať prúdiť do Európy, na čo treba byť pripravený.
Podľa Richarda Sulíka „máme v zásobníkoch 49 % celoročnej potreby plynu, čo stačí do konca zimy“. Nie je to však pravda. Treba sa držať faktov.
Podľa plynárenského portálu AGSI (https://agsi.gie.eu/#/) malo Slovensko 10. júla zásoby cca 23 TWh, čo je zhruba 40 % celoročnej spotreby Slovenska (cca 59 TWh v roku 2021).
To je však málo, v zime je spotreba vyššia, aby bolo dosť plynu pre domácnosti, teplárne a priemysel.
Ak by už odteraz žiadny plyn zo zahraničia nepritiekol, dostatočné zásoby na prežitie zimy by boli 35 TWh, nie terajších 23 TWh. Dokonca ani ak by sme k tomu prirátali aj zásoby v Dolných Bojanoviciach na českom území (5 TWh).
V súčasnosti sú zásobníky na Slovensku podľa AGSI naplnené na vyše 64 %. Na celú zimu by však mali byť celkom plné. Vtedy by pokryli cca 60 % ročnej potreby.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KREMSKÝ: Ekologické pokrytectvo stojí priveľa
Vrátane núdzových zásob v Dolných Bojanoviciach by potom stačili na celú zimu s rezervou. Tá je dôležitá, keďže žiadny zásobník sa nedá vyčerpať úplne, ale iba na 85-90 %.
Z čoho Richard Sulík vychádzal pri tvrdení, že v zásobníkoch je takmer polovica celoročnej spotreby plynu na Slovensku, keď uznávané medzinárodné zdroje ukazujú niečo iné?
Zdá sa, že cieľom bolo získať politické body a pochváliť sa, že splnil sľuby a postaral sa o občanov. Nemožno to však robiť ohýbaním faktov.
Vážim si, že SPP a ministerstvo hospodárstva sa snažia zabezpečiť dostatok plynu a podarilo sa im výrazne zvýšiť zásoby.
Ak v tom budú pokračovať, do konca augusta sa zásobníky naplnia. Je však zbytočné zavádzať občanov a predčasne ich chlácholiť nepodloženými tvrdeniami.
Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti