
Sú týždne, keď sa stane viac než za celé roky. Jeden taký týždeň mám za sebou. V pondelok boli na základe informácií získaných Vojenským spravodajstvom vyhostení traja ruskí diplomati a pre špionáž zadržaní štyria slovenskí občania.
V utorok parlament schválil najzásadnejšie posilnenie slovenskej obranyschopnosti v našej modernej histórii, príchod do 2 100 vojakov Severoatlantickej aliancie na Slovensko.
Zo štvrtka na piatok som v Bratislave privítal v krátkom čase rovno troch spojeneckých ministrov obrany – po 20 rokoch aj amerického. Medzi tým som to otočil dvakrát do Bruselu na ministerské rokovania v NATO a v EÚ…
A kým píšem tieto riadky, na Slovensku sú v rámci parlamentom schválenej posilnenej predsunutej prítomnosti NATO už aj rozmiestňované systémy protivzdušnej obrany Patriot.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vláda dala „zelenú“ prítomnosti spojeneckých vojakov za účelom ochrany Slovenska a východnej hranice Aliancie
Všetci si dnes prajeme aby vojna na Ukrajine a skaza, ktorú tam Rusko prináša, okamžite skončili a ako Slovensko robíme všetko čo je v našich silách – humanitárne, finančne či vojenským materiálom – aby sme Ukrajincom pomohli.
Akokoľvek ťažké sú tieto chvíle – a pre Ukrajincov sú nepredstaviteľne ťažšie než pre kohokoľvek z nás na Slovensku či v Európe – tieto dni ukazujú, že na Slovensku sme ochotní, pripravení a schopní brániť naše hodnoty a náš spôsob života.
Svoje úlohy si plní Vojenské spravodajstvo, Špeciálna prokuratúra, NAKA, armáda aj ďalšie zložky štátu; naplno v riešení utečeneckej krízy zaberá široká občianska spoločnosť.
Som nesmierne vďačný kolegom z vlády, poslancom parlamentu ako aj drvivej väčšine našej verejnosti, ktorá podporuje naše kroky na ochranu Slovenska a pomoc Ukrajine.
Dnes s obdivom sledujeme najmä hrdinstvo ukrajinského národa, ale verím, že z tejto krízy vyjde ako silnejšie aj Slovensko. Kiež by to šlo bez obrovskej ceny, ktorú aj v našom mene dnes za to Ukrajina platí.
Jaroslav Naď, minister obrany