
V Bratislave sa minulý týždeň konal ďalší ročník bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Diskutovalo sa o budúcnosti Európskej únie, bezpečnosti a obrane, umelej inteligencii a technologických pokrokoch, či o Ukrajine a vzťahoch s Ruskom.
Konferenciu vo štvrtok slávnostne otvoril slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Podľa ministra Lajčáka je potrebné, aby sa štátnici a odborníci spojili v hľadaní riešení na nové bezpečnostné výzvy.
„Dnes nevieme, kde bude ďalší teroristický útok, nevieme či nebudeme čeliť jadrovému útoku, nevieme ako sa budú vyvíjať ozbrojené konflikty napríklad v Sýrii či na iných miestach.
Najmä preto je potrebné hľadať spoločné riešenia a promptne reagovať na neustále sa meniacu bezpečnostnú situáciu,“ uviedol Lajčák. Podobne na neho naviazal aj prezident Andrej Kiska, ktorý povedal, že „spoločnými silami a jasnými pravidlami môžeme tento svet spraviť bezpečnejším a lepším miestom na život.
Pred Európskou úniou stojí viacero dôležitých výziev, ale iba spoločne môžeme dosiahnuť úspech.“ Zároveň poznamenal, že vníma v našom životnom priestore zlú politiku.
„Vidím dnes v stredoeurópskom priestore politiku, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie,“ uviedol prezident.
Krízu dôvery v inštitúcie priznal aj predseda vlády Peter Pellegrini. Podľa neho sú tieto nálady podporované šírením dezinformácií a kybernetickými hrozbami, ktoré prichádzajú zo štátov mimo Európskej únie a NATO.
„Vnímal som a vnímam meniace sa bezpečnostné prostredie a rastúce nároky na zachovanie bezpečnosti,“ povedal premiér. Pellegrini považuje práve kybernetické hrozby za stále viac nebezpečné.
Na GLOBSECu 2018 vystúpilo celkovo asi 140 rečníkov, medzi nimi politici a odborníci na jednotlivé diskutované oblasti. Konferencia o bezpečnosti sa v Bratislave uskutočnila už po 13. krát.
ano, foto: SITA