
Slávnostnou vojenskou prísahou v priestoroch martinskej Základne výcviku a mobilizačného doplňovania ukončilo sedemtýždňový základný vojenský výcvik 351 čakateľov prípravnej štátnej služby a kadetov Akadémie ozbrojených síl, z toho 94 žien. Okrem nich slávnostnú vojenskú prísahu zložilo aj 49 absolventov jedenásťtýždňovej dobrovoľnej vojenskej prípravy, z ktorých tridsať chce pokračovať v radoch OS SR.
K zloženiu najväčšieho morálneho sľubu profesionálnych vojakov im prišili zablahoželať štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer a zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR genmjr. Peter Babiar.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Príkladná spolupráca mesta a štátu
„Tento deň ovplyvní celý zvyšok vašich životov – vstupujete do inštitúcie, ktorá sa teší veľkej podpore verejnosti, a to práve vďaka tomu, že ozbrojené sily odvádzajú vynikajúcu prácu a ukazujú svoju opodstatnenosť v systéme inštitúcií na Slovensku.
Špeciálne to platí o posledných 2-3 rokoch, kedy riešili množstvo neľahkých úloh spojených s pandémiou, evakuáciou našich občanov v Afganistane a samozrejme v neposlednom rade s konfliktom na Ukrajine,“ prihovoril sa absolventom štátny tajomník M. Majer.
Ocenil tiež rozhodnutie všetkých prisahajúcich vstúpiť do ozbrojených síl aj v tejto neľahkej dobe. „OS SR sú základom nielen bezpečnosti, ale aj fungovania tohto štátu.
Je to tak najmä vďaka osobnej kvalite každého jedného jednotlivca v ozbrojených silách. Práve personál je niečo, na čom OS SR stavajú svoje dobré meno – na čo sa môžeme spoľahnúť a na čo sme hrdí,“ vyzdvihol.
Zároveň poďakoval profesionálnym vojakom zodpovedným za kvalitnú prípravu nováčikov počas uplynulých týždňov.
Záväzok na celý život
Veliteľ martinskej Základne výcviku a mobilizačného doplňovania plk. Pavol Barančík zdôraznil význam vojenskej prísahy. „Ide o rozhodujúci mravný a morálny záväzok.
Jej zloženie je verejným vyhlásením odhodlania zaisťovať bezpečnosť, nezávislosť a suverenitu Slovenskej republiky. Zároveň zaväzuje k naplneniu najvyšších občianskych a vojenských hodnôt.
Morálne hodnoty, ku ktorým sa zložením vojenskej prísahy zaväzuje, budú pretrvávať po celú dobu vojenskej kariéry, ale aj celého života,“ uviedol.
Absolventi základného výcviku a dobrovoľnej prípravy
Zavŕšením základného vojenského výcviku sú noví profesionáli pripravení na výkon základných funkcií v útvaroch a zariadeniach Ozbrojených síl SR.
Absolvovaním vojenského výcviku získali predpoklady pre svoj ďalší odborný a kariérny rast v štruktúrach Ozbrojených síl SR.
Po skončení základného výcviku čakatelia pokračujú ďalšími odbornými výcvikmi podľa svojho zaradenia. Po ich úspešnom ukončení následne nastúpia k príslušným útvarom OS SR na predurčené funkcie.
Absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy si zas počas 11-týždňového výcviku osvojili vojenské vedomosti a praktické zručnosti v rôznych oblastiach vrátane základov sebaobrany, zdravotníckej a psychologickej prípravy či taktiky boja a ovládania zbraní.
Po úspešnom ukončení výcviku sú absolventi povýšení na vojakov 2. stupňa a zaraďovaní do záloh, pričom majú otvorenú možnosť vstúpiť aj do aktívnych záloh a byť tak pripravení na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vojenskú prísahu zložilo v Martine takmer 200 nových profesionálov
Tretia skupina „vyradených“
Tento rok ide už o tretiu skupinu slávnostne „vyradených“ absolventov základného výcviku.
V máji zložilo prísahu takmer 200 a vo februári viac ako 460 nových profesionálnych vojakov, čo bol zároveň najvyšší počet nováčikov skladajúcich prísahu v jeden deň od existencie profesionálnych Ozbrojených síl SR.
Celkovo tak tento rok zložilo vojenskú prísahu už viac ako 1 000 absolventov základného výcviku.
red, mo, foto: facebook/JN