Ak máte radi históriu, umenie, jedlo, hudbu či architektúru, tak Taliansko je ideálnym miestom na návštevu. Vybrali sme desať jedinečných miest v tejto krajine, ktoré ponúkajú nejedno zaujímavé miesto či pamiatku.
Benátky
Kto by nedokázal milovať mesto, ktorého ulice tvorí rieka a namiesto autobusov sú najvyužívanejším dopravným prostriedkom práve lode?
Je to magické mesto a jeho hlavnou atrakciou pre turistov je samotné centrum mesta, kde sa nachádza hneď viacero krásnych námestí, ako Námestie Piazza San Marco, či Námestie svätého Marka. Plavba gondolou cez mesto patrí k tým najromantickejším aktivitám v Benátkach.
Rím
Hlavné mesto Talianska, Rím, je považované vďaka bohatej histórii aj za hlavné mesto celej Európy. Rím je vyhľadávaným mestom väčšiny turistov, ktorí sa rozhodnú cestovať do Talianska.
Relikvie jeho starobylej slávy ako Koloseum, Forum Romanum či Pantheon patria medzi tie najväčšie lákadlá mesta. Medzi najznámejšie pamiatky Ríma zas patria Sixtínska kaplnka, Pieta Michelangelo, záhrady Borghese či Fontána di Trevi.
Rím je mestom, ktoré je potrebné navštíviť viackrát, aby ste stihli vidieť všetko, čo toto mesto ponúka.
Florencia
Aj Florencia je v posledných rokoch vyhľadávaným mestom pre turistov z celého sveta. Nachádza sa tam napríklad Katedrála Santa Maria del Fiore, ktorá je medzníkom svetovej architektúry.
Spolu s mramorovo vykladanou zvonovou vežou Giotto a osemhranným baptistériom s nádhernými bronzovými dverami od Ghibertiho je to jeden z najkvalitnejších súborov renesančného umenia na svete.
Ak máte radi umenie, tak v tomto meste sa nachádza hneď viacero krásnych múzeí a galérií, ktoré sa oplatí navštíviť.
Siena
Medzi známe talianske mestá patrí bezpochyby aj mesto Siena. Okrem iného tam nájdete napríklad aj veľkolepú katedrálu Santa Maria Assunta, ktorej vyrezaná mramorová fasáda a pruhovaná zvonica patria k jej najväčším dominantám.
Interiér katedrály je múzeom diel veľkých umelcov a sochárov vrátane Donatella, Giovanniho Pisana, Berniniho a Lorenza Ghibertiho.
No umelecké poklady nie sú jedinou atrakciou mesta, pretože ľudí priťahujú aj stredoveké ulice a široké námestia príjemné na potulovanie.
Jazero Como
Toto talianske jazero je považované za to najkrajšie jazero v celom Taliansku. Bolo obľúbeným letným útočiskom bohatých a slávnych ľudí, pretože už starí Rimania sa tam utekali ukryť pred letnými horúčavami.
Zaujímavosťou tohto miesta je aj to, že vďaka miestnej klíme je možné, napríklad počas zimy, vidieť biele vrcholy Álp na severe medzi palmami a kaméliemi.
Pisa a Lucca
Tieto dve vedľa seba nachádzajúce sa mestá stojí za to navštíviť, kým ste v Toskánsku. Prvé z nich pre výnimočný komplex Campo dei Miracoli a druhé pre jeho krásne uličky.
Šikmá veža v Pise je známou talianskou architektonickou atrakciou, ktorá je zapísaná aj do svetového dedičstva UNESCO spolu s katedrálou, Baptistériom a Campo Santo.
Lucca je zas jedno z najkrajších miest v Taliansku, nachádza sa v ňom aj viacero nádherných románskych a toskánskych gotických kostolov.
Verona
Historické centrum tejto bývalej rímskej pevnosti je obklopené hlbokou krivkou v rieke Adige. Dominantou je pozoruhodná zachovaná rímska aréna z prvého storočia, scéna svetoznámeho letného operného festivalu.
Niekoľko rímskych oblúkov je zamiešaných medzi stredovekými a renesančnými budovami, z ktorých mnohé vykazujú dlhú históriu Verony ako súčasť Benátskej ríše.
Vedľa rieky stojí veľký Castelvecchio, hrad postavený v 14. storočí, ktorý chráni murovaný klenutý most, Ponte Scaligero.
Pompeje
V roku 79 nášho letopočtu prudko a náhle vybuchla sopka Vezuv, ktorej popol zasypal prosperujúce rímske mesto Pompeje, ktoré sa ocitlo na viac ako tisícročie v šiestich metroch popola.
Mesto zostalo „zmrznuté“ v čase, až výkopy, ktoré začali v 18. storočí, odkryli viac ako polovicu budov a verejných priestorov.
Herculaneum
Rovnaká erupcia zaplavila aj mesto Herculaneum, ale tentoraz v roztavenej láve, nie v popole. V tomto vzduchotesnom tesnení sa zachovali aj organické materiály, ako napríklad drevo, textílie a jedlo, poskytujúce komplexnejší obraz o živote v prvom storočí.
Ravenna
Na rozdiel od akéhokoľvek iného mesta v Taliansku, umelecké pôvody v Ravenne sú takmer výhradne byzantské a nájdete tam aj najkrajšiu zbierku byzantských mozaík v západnej Európe, ktoré sú v takmer nedotknutom stave.
V šiestom storočí bola Ravenna sídlom kráľa Theodorika Veľkého, ktorý bol vychovaný v Konštantínopole a mesto sa stalo centrom pre mozaikové umenie.
Sedem budov zdobených niektorými z najkrajších príkladov mozaiky je zaradených do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, depositphotos