Kvalitné obsadenie, dychberúce zábery a zaujímavý dej. To sú predpoklady filmu, ktorý osloví milióny ľudí po celom svete. Natočiť taký je však skutočné umenie. Týmto režisérom sa to podarilo, a preto sa do histórie zapísali ako najlepší režiséri všetkých čias.
Akira Kurosawa
Za poprednú osobnosť japonského filmu je považovaný režisér Akira Kurosawa, ktorý svojou tvorbou nezaujal len na ázijskom kontinente, ale uznanie získal aj na amerických či európskych filmových plátnach.
Spomedzi všetkých snímok vyniká film Sedem samurajov z roku 1954, ktorý je považovaný za jeho vôbec najväčšie a najslávnejšie dielo. Preslávila ho tiež spolupráca s legendárnym hercom Toširom Miufineom, s ktorým spoločne natočili až 16 filmov.
Táto dvojica dokázala veľké veci v podobe samurajských drám, trilerov, či rôznych filmových zobrazení diel Shakespeara a Dostojevského.
Quentin Tarantino
Začiatkom 90. rokov 20. storočia sa do povedomia dostal americký filmový režisér, scenárista a herec Quentin Tarantino. Stalo sa tak vďaka filmu Gauneri, ktorý si vyslúžil pozornosť vďaka skvelému scenáru, pokročilej technike a úžasnému spôsobu réžie.
Ešte väčší úspech si vyslúžil vďaka kultovému filmu Pulp Fiction: Historky z podsvetia. Zaň si vyslúžil prestížne ocenenie na filmovom festivale v Cannes za najlepší film.
Jeho kvalitu ešte viac podčiarklo najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar v kategórii najlepší scenár. Vtedy už bolo jasné, že meno Quentin Tarantino sa navždy zapíše medzi tých najlepších režisérov všetkých čias.
Túto pozíciu ešte potvrdil ďalšími úspešnými snímkami ako Kill Bill, Grindhouse: Auto zabijak, Nehanební bastardi či jeho najnovší film Vtedy v Hollywoode.
Francis Ford Coppola
Ďalším svetoznámym režisérom je Američan Francis Coppola, ktorý spočiatku zastáva miesto asistentov réžie, no neskôr sa rozhodne sám zasadnúť na režisérsku stoličku a preraziť.
To sa mu podarilo už s prvým filmom Dementia 13, vďaka čomu dostáva aj nové ponuky. Na konci 60. rokov za scenár k filmu Patton získal ocenenie Oscar a tak bolo jasné, že vo svete filmového umenia sa ani náhodou nestratí.
Najväčší úspech zaznamenal v 70. rokoch, kedy natočil film Krstný otec, za ktorý si vyslúžil hneď tri oscarové sošky. Po ňom natáča film Rozhovor a jeho sláva ešte viac stúpa. Nasledoval film Apokalypsa, ktorým uzavrel počet sošiek na zatiaľ konečných päť.
Billy Wilder
Billy Wilder bol americký režisér a scenárista s rakúsko‑uhorským pôvodom. Je považovaný za jedného z najúspešnejších režisérov, čo potvrdzuje skutočnosť, že za svoju prácu získal až šesť najprestížnejších filmových ocenení Oscar.
Jeho profesionálna kariéra začala v roku 1939, kedy uzavrel zmluvu s hollywoodskym štúdiom Paramount Pictures. Výsledkom tejto spolupráce bolo niekoľko úspešných filmov ako Poistka smrti, Stalag 17 či Slamený vdovec.
V roku 1959 napísal scenár k slávnej komédii Niekto to rád horúce. V jeho filmografii sa nachádza ešte veľa úspešných filmov, pre ktoré je Billy Wilder označovaný za jedného z najlepších hollywoodkých režisérov.
Steven Spielberg
Azda najúspešnejším filmovým režisérom súčasnosti je Steven Spielberg, v dielni ktorého vzniklo niekoľko dychvyrážajúcich snímok.
Pozornosť získal v roku 1975, kedy natočil úspešný film Čeľuste a jeho úspech ešte pokračoval ďalšími nemenej kvalitnými filmami ako Indiana Jones, Jurský Park alebo E.T. mimozemšťan.
Vytúžený Oscar prišiel v roku 1994, ktorý získal za vojnový film Schindlerov zoznam. Ďalšieho Oscara za réžiu dostal za film Zachráňte vojaka Ryana v roku 1998.
Orson Welles
Dôležitou súčasťou filmového priemyslu je tiež americký režisér, herec, scenárista a producent Orson Welles. Jeho prvým filmom bol snímok Občan Kane z roku 1941, ktorý nielen že režíroval, ale tiež k nemu napísal scenár a súčasne si v ňom zahral aj hlavnú rolu.
Svoj hneď prvý film sa mu podarilo premeniť na veľký úspech, ktorý podčiarklo ocenenie Oscar za najlepší scenár. Na svoj ďalší väčší úspech si musel počkať do roku 1947, kedy svetlo sveta uzrel film Dáma zo Šanghaja a o rok neskôr do kín prišla tragédia Macbeth.
Medzi posledné filmy, na ktorých sa podieľal ako režisér, patria filmy ako Dotyk zla či Dlhé horúce leto. V nasledujúcich rokoch skôr pôsobil na opačnej strane kamery, získal herecké roly vo filmoch Casino Royale či Hlava 22.
Joel Coen a Ethan Coen
Súrodenecká dvojica Joel a Ethan Coenovci je slávna dvojica amerických režisérov, ktorá sa spoločne podieľala na viacerých slávnych filmoch.
V ich spoločnej tvorbe sa nachádzajú úspešné komédie, trilery, drámy či dokonca westernový hit Skutočná guráž. Ich najúspešnejším filmom je kriminálny triler z roku 2007 Táto krajina nie je pre starých, za ktorú boli ocenení štyrmi soškami Oscara.
Martin Scorsese
Martin Scoresese je americký režisér, scenárista a producent, ktorý jednoznačne patrí do zoznamu desiatich najlepších režisérov všetkých čias. Dnes už 77-ročný režisér patrí medzi tých v súčasnosti najoceňovanejších režisérov.
V jeho tvorbe sa nachádza 25 filmov rôznych žánrov. Prvý z nich natočil v roku 1968. Išlo o autobiografiu Kto mi to klope na dvere?, no prvý väčší úspech získal vďaka dráme Špinavé ulice.
Napriek tomu, že viacero jeho filmov získalo nominácie na Oskara, toho sa dočkal až v roku 2007 vďaka filmu Skrytá identita. Tento film získal rovno štyri ocenenia za najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepší strih a tiež najlepší adaptovaný scenár.
Medzi jeho ďalšie známe filmy patria Zúriaci býk z roku 1980, Posledné pokušenie Krista z roku 1988, ale tiež filmy ako Mafiáni, Gangy New Yorku či Letec.
Alfred Hitchcock
Keď sa povie Alfred Hitchcock zrejme každému ako prvé napadnú filmy plné napätia a strašidelných scén. Práve Alfred Hitchcock bol britským spisovateľom a režisérom, ktorý sa označuje za inovátora v oblasti trilerov a hororových filmov.
S filmom sa po prvý raz stretol v roku 1919 a odvtedy sa oň začal aktívne zaujímať. Spočiatku pôsobil ako asistent réžie, neskôr ako scénárista a neskôr si on sám sadol na režisérsku stoličku.
Z tohto miesta sa mu podarilo natočiť niekoľko významných filmov. Jedným z najúspešnejších bol film Rebeka, ktorý bol ocenený Oscarom za najlepší film roku 1940.
Napriek tomu, že sa až päťkrát ocitla jeho réžia v nominácii na toto prestížne ocenenie, už nikdy sa mu ho nepodarilo získať. To však nezabránilo tomu, aby sa stal jedným z najuznávanejších režisérov histórie filmu.
Stanley Kubrick
Medzi najlepších filmových režisérov jednoznačne právom patrí aj Stanley Kubrick. Spočiatku zanietený fotograf v sebe objavil ďalšiu vášeň.
V roku 1950 mu učaroval film a tak sa rozhodol obetovať všetky svoje úspory, aby mohol natočiť dokumentárny film Deň zápasu. Po ňom nasledovali ďalšie dokumentárne snímky.
V roku 1953 sa preslávil filmom Strach a túžba a po ňom už nasledovali ďalšie, ktoré si vyslúžili pozornosť a nadšenie divákov. Patria medzi ne najmä Bozk vraha, Zabíjanie, Cesty slávy, Spartakus či Osvietenie.
Kubrick počas kariéry režíroval filmy rôznych žánrov od dokumentov, komédií, drám, historických filmov či dokonca filmov so sexuálnym podtónom.
Kubrick získal počas svojho života až 12 nominácií na Oscara, z ktorých na sošku premenil jednu a to za film 2001: Vesmírna odysea.
puma, foto: internet