
Pri diere do sveta vás môže napadnúť skutočne všeličo. Pravda je však taká, že na svete existujú miesta, ktoré umožnia pozrieť sa poriadne do hĺbky.
Často ide o ľudské diela, no v niektorých prípadoch ide o okná do zeme, vytvorené samou matkou prírodou.
Great Blue Hole
Známa aj ako veľká „modrá“ jama je v skutku magické miesto. Modrá jama je 300 m široká a jej hĺbka dosahuje v stredovom bode cez 140 m. V roku 1996 sa táto jama stala pamiatkou UNESCO a taktiež je súčasťou koralového systému Belize.
Jama je obľúbeným turistickým miestom a taktiež perfektnou atrakciou pre skúsených potápačov, keďže sa v oblasti vyskytujú vodné víry.

Bingham Canyon
Je jedna z najväčších povrchových baní na svete, v ktorej sa ťažila meď. Baňa sa nachádza v štáte Utah neďaleko mesta Salt Lake City. Ide o baňu, ktorá je neustále aktívna a jej rozmery neustále narastajú.
V bani sa ťaží nepretržite od roku 1863 a dnes je jej šírka viac ako 4 000 m a hĺbka niečo cez 1 300 m. V bani pracuje denne viac ako 2 000 zamestnancov.
Diabolský lievik Monticello dam
Kalifornia sa môže prezentovať doslova dierou do „pekiel.“ Aspoň tak ju nazývajú miestni. Ide o najväčší prepad v rámci vodnej nádrže na svete. Za jednu sekundu sa do diery vleje viac vody ako pretečie celou dĺžkou Vltavy. Otvor má priemer 22 metrov a voda spadá do hĺbky približne 90 m.

Jama Kimberley
Juhoafrická jama je pomenovaná podľa mesta, v ktorom sa nachádza. Ide o ručne, áno ručne, kopanú jamu (baňu), ktorá slúžila na ťažbu červenej a hnedej hliny.
Do roku 1914, kedy ťažba prebiehala, sa odviezlo viac ako 22,5 milióna ton zeminy. V jednom roku sa v bani dokonca vyťažilo aj takmer 3 000 kg diamantov. Siaha do hĺbky až 240 m a dnes je navštevovaná hlavne turistami.

Diamantová baňa Mirnyj
V ťažkých podmienkach ruského Sibíra sa nachádza gigantická diamantová baňa Mirnyj. Priemer tejto jamy je cez 1 200 m a hĺbka presahuje 530 m.
Nad baňou je dokonca zákaz preletu, keďže gravitačné pole je v kráteri porušené a jej obeťou sa stalo už niekoľko helikoptér. Baňa sa začala hĺbiť v roku 1957 a svoju ťažbu zastavila v roku 2011.
Vďaka tejto bani sa Rusko stalo diamantovou veľmocou. Odhaduje sa, že v samotnej bani sa nachádza ešte omnoho viac bohatstva ako sa vyťažilo, aby ale Rusi nevyčerpali celkový potenciál, rozhodli sa baňu na neurčito uzavrieť. Miesto je prísne strážené.

Denis Ruščák, foto: instagram