Vo svete sa nachádza nejedno zaujímavé a jedinečné miesto, ktoré nemá žiadnu konkurenciu. Vybrali sme niekoľko takýchto miest, ktorým sa pripisuje prívlastok NAJ. Ktoré z nich by ste navštívili?
Amazonka
Rieka Amazonka sa nachádza v Južnej Amerike, prechádza Guyanou, Ekvádorom, Venezuelou, Bolíviou, Brazíliou, Kolumbiou a Peru. Známa je tým, že je najväčšou riekou na svete.
Neprechádzajú ňou žiadne mosty, pretože nie sú potrebné, väčšina rieky preteká totiž skôr dažďovými pralesmi ako cestami alebo mestami. Rieka Amazonka je tepnou najväčšieho dažďového pralesa na svete.
Antarktída
Antarktída je najjužnejší svetadiel nachádzajúci sa okolo južného pólu Zeme. Tento svetadiel sa však môže pochváliť hneď viacerými prívlastkami NAJ.
Je to najchladnejší svetadiel, má spomedzi všetkých svetadielov najväčšiu priemernú nadmorskú výšku – 2 280 metrov n.m. a najnižšiu priemernú vlhkosť vzduchu.
Zároveň je najsuchším kontinentom spomedzi všetkých, dôvodom je to, že sa tam na povrchu nenachádza žiadna kvapalná voda.
Yellowstonský národný park
Yellowstonský národný park je najstarší národný park v Amerike a pravdepodobne aj vo svete. Hoci to nie je najväčší z národných parkov USA, je pozoruhodný svojou hustou koncentráciou gejzírov, parných prieduchov a horúcich prameňov.
Podľa UNESCO, ktoré označilo tento národný park za miesto svetového dedičstva, sa polovica všetkých známych geotermálnych prvkov na svete nachádza práve v tomto parku.
Svalbard
Svalbard je súostrovie v Severnom ľadovom oceáne a je to najsevernejšia osada so stálym obyvateľstvom na svete. Zaujímavosťou tohto miesta je napríklad aj to, že napriek tomu, že je pokryté takmer všade ľadom a snehom, tak je kvôli svojej nízkej vlhkosti vzduchu považované za púšť.
Chrámy Bagan
Chrámy Bagan sa nachádzajú v centrálnej Barme (Mjanmarsko) a tvoria najväčšiu koncentráciou budhistických chrámov, z ktorých väčšina pochádza z 11. a 12. storočia.
Aj keď je najlepším spôsobom, ako vidieť, čo najviac chrámov, pešo pomedzi úzke uličky a samotné chrámy, tak sú veľmi obľúbené aj lety horúcovzdušnými balónmi, odkiaľ vzniká najviac fotografií chrámov.
Bajkalské jazero
Bajkalské jazero je z hľadiska objemu najväčším sladkovodným jazerom na svete a zároveň je to aj najhlbšie jazero na svete. Nachádza sa v južnej časti Sibíri, neďaleko mongolských hraníc a je obklopené horami, lesmi a divokými riekami.
Voda jazera je známa tým, že patrí k najjasnejším na svete. Keď v zime jazero zamrzne, dochádza k úžasným javom a vznikajú tam rôzne útvary z tyrkysového ľadu.
Sahara
Sahara je najväčšia púšť na svete. Presnejšie však je najväčšou horúcou púšťou za Arktídou a Antarktídou, ktoré sú studenými púšťami. V letných mesiacoch sa priemerná teplota na Sahare pohybuje medzi 38 – 46° C.
Vedci odhadujú, že za posledné storočie vzrástla celková veľkosť Sahary o 10 %. Je to čiastočne spôsobené prirodzenými klimatickými cyklami, no za zmenu klímy je zodpovedný do istej miery aj človek.
Čína
Čína postavila najdlhší most na svete vedúci ponad more, ktorý spája Hongkong s Macaom a čínskym Ču‑Chaj. Jeho dĺžka je 55 kilometrov, stál približne 17,4 miliardy eur, a stavali ho takmer desať rokov.
Pri jeho výstavbe bolo použitých 400 tisíc ton ocele, z čoho by sa dalo postaviť približne 60 Eiffelových veží alebo 4,5 mosta Golden Gate Bridge v San Franciscu.
Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet