Domov Slovensko Ako sú obyvatelia Slovenska spokojní s výsledkami októbrových volieb starostov a primátorov v obciach a mestách, kde žijú

Ako sú obyvatelia Slovenska spokojní s výsledkami októbrových volieb starostov a primátorov v obciach a mestách, kde žijú

0
0

Približne pred mesiacom sa na Slovensku uskutočnili voľby do orgánov samosprávy obcí. Ako sú obyvatelia miest a obcí na Slovensku celkovo spokojní s tým, kto bol v ich obci či meste zvolený za primátora alebo starostu?

V novembrovom prieskume sme položili otázku „Ako ste celkovo spokojný/á s tým, kto bol vo Vašej obci/meste, kde máte trvalý pobyt, zvolený za starostu/ primátora?“.

Prieskum nám neumožňuje pozrieť sa na konkrétne mesto či obec, ale ukazuje spokojnosť alebo nespokojnosť obyvateľov s výsledkom volieb starostov a primátorov naprieč Slovenskom.

Prevláda spokojnosť

V grafe môžeme vidieť, že na Slovensku prevláda celková spokojnosť s tým, kto bol v lokálnych voľbách zvolený za starostu obce resp. primátora mesta, kde majú obyvatelia trvalý pobyt. Celkovo 6 z 10 obyvateľov (61 %) Slovenska sa vyjadrilo, že sú spokojní s tým, kto sa stal v ich meste či obci starostom alebo primátorom.

Pritom 22 % uviedlo, že sú veľmi spokojní a 39 % odpovedalo, že sú skôr spokojní. Naopak, celkovú nespokojnosť vyjadrila viac ako tretina (35 %) obyvateľov Slovenska. Pritom 12 % odpovedalo, že sú veľmi nespokojní a 23 %, že sú skôr nespokojní.

Rozhoduje veľkosť sídla, časť Slovenska i účasť na voľbách

Pozrime sa teraz na to, ako sú na tom obyvatelia rôznych veľkostných kategórií sídiel, prípadne častí Slovenska.

V tabuľke 1 môžeme vidieť spokojnosť obyvateľov z hľadiska veľkostnej kategórií sídiel, v ktorých žijú. Najvyššiu mieru spokojnosti s tým, kto bol v obci/meste zvolený za starostu/primátora, deklarujú obyvatelia najmenších obcí do 2 tisíc obyvateľov (64 %).

Relatívne podobnú mieru spokojnosti sme však zaznamenali aj medzi obyvateľmi väčších obcí s 2-5 tisíc obyvateľmi (61 %), menších miest s 5-20 tisíc obyvateľmi (62 %), ako aj najväčších slovenských miest s viac ako 100 tisíc obyvateľmi (62 %).

Naopak nižšiu mieru spokojnosti sme zaznamenali v mestách okresného resp. krajského charakteru (57 % resp. 55 %).

Ďalšia tabuľka (Tab 2.) ukazuje rozdiely v spokojnosti medzi západom, stredom a východom Slovenska. Rozdiely medzi jednotlivými oblasťami Slovenska nie sú štatisticky významné.

Vo všetkých troch regiónoch sa priemerná spokojnosť s tým, kto bol zvolený za starostu/primátora obce/mesta, pohybuje na úrovni 60 % obyvateľov daného regiónu.

V tabuľke 3 sa na spokojnosť s výsledkami lokálnych volieb pozeráme optikou volebného správania obyvateľov v týchto voľbách. Medzi obyvateľmi, ktorí volili vo svojej obci či meste víťaza volieb, prevláda celkom očakávane vysoká miera spokojnosti (90 %).

Aj v tejto kategórii obyvateľov sa však nájdu aj takí, ktorí napriek tomu, že volili víťaza volieb, nie sú s výsledkom tejto voľby spokojní (8 %). Môže sa jednať práve o obce, v ktorých kandidoval len jeden kandidát alebo respondenti museli voliť povestné „menšie zlo“.

Naopak medzi obyvateľmi, ktorí volili kandidáta, ktorí vo voľbách nakoniec nezvíťazil, prevláda celkom očakávane nespokojnosť (66 %).

No i napriek tomu sa medzi nimi nájde až tretina spokojných s výsledkom volieb starostu/primátora obce/mesta. Medzi nevoličmi len mierne prevláda spokojnosť (48 %) nad nespokojnosťou (42 %).

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: TASR  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…