Budova Bieleho domu vo Washingtone je považovaná za jednu z najvýznamnejších budov sveta, ktorú nájdete na adrese 1600 Pennsylvania Avenue vo Washingtone, D.C. Predstavuje sídlo amerických prezidentov a ich rodín a ide o jednu z najviac strážených budov sveta.
Pozreli sme sa na to, čo všetko tento dom ukrýva a bežný človek o tom ani len netuší.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: História Bieleho domu
Prečo práve biela farba?
V roku 1814 sa podarilo Britom vo vojne proti svojej bývalej kolónii mesto Washington vypáliť. A práve táto udalosť mala za následok, že manželka vtedajšieho prezidenta Ameriky, Dolly Madisonová, dala začiernenú budovu vyfarbiť na bielo.
A odvtedy nesie táto budova aj pomenovanie Biely dom. V oficiálnych dokumentoch sa tento názov však začal používať až v roku 1901, a to v listoch vtedajšieho prezidenta Theodora Roosevelta, Jr.
Ovalná pracovňa ako najdôležitejšia miestnosť
Jednou z najdôležitejších častí budovy Biely dom je práve Oválna pracovňa, teda oficiálny úrad prezidenta. Táto pracovňa je súčasťou komplexu kancelárií, ktoré tvoria západné krídlo Bieleho domu. Z médií sú známe aj celkom časté zábery z veliteľského centra amerických prezidentov.
Vynovená oválna pracovňa
Duch Bieleho domu
Áno, je to tak. Aj Biely dom má svojho ducha. Duch 16. prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna sa už vraj niekoľkokrát objavil v Bielom dome, a to napriek tomu, že bol zavraždený ešte v roku 1865.
Prvýkrát ho v roku 1920 videla prvá dáma a manželka 30. amerického prezidenta Calvina Coolidga Grace ako vraj hľadí z okna von. Šokovaná bola aj holandská kráľovná Wilhelmina, keď počas svojej návštevy v Bielom dome počula klopanie na dvere a keď ich otvorila, zjavil sa pred ňou niekdajší prezident Lincoln.
S bývalým americkým prezidentom sa údajne stretol aj britský premiér Winston Churchil, a to dokonca vo vani. Ako s nadnesením komentujú americkí publicisti, ani toto „nahé stretnutie“ nevyplašilo prezidenta Lincolna, pretože odvtedy sa obyvateľom Bieleho domu zjavil ešte niekoľkokrát.
Biely dom obýva vraj aj duch Abrahama Lincolna
Svadba u prezidenta
Ak ste si mysleli, že pre svoju svadbu si môžete rezervovať Biely dom, sklameme vás. Jedine, že by ste boli napríklad dcéra amerického prezidenta. V roku 1972 tu svoje áno povedala svojmu snúbencovi, Tricia Nixon.
Nebola to však prvá svadba. Ešte v roku 1886 priamo v Bielom dome do stavu manželského vstúpil aj vtedajší prezident Stephen Groove Cleveland.
Biely dom literárnou či filmovou kulisou
To, že ide naozaj o významnú budovu, dokazujú aj desiatky filmov, ktoré prinášajú rozličné fiktívne príbehy zo života niektorých prezidentov. Dokonca sa tento dom stal aj dejiskom príbehu populárneho románu Stratený symbol, ktorého autorom je spisovateľ Dan Brown.
Ženy určite poznajú príjemnú romantiku s názvom Americký prezident, tí akčnejší nemohli vynechať filmy ako Pád Bieleho domu, či Útok na Biely dom. Zo seriálov spomenieme politickú drámu House of Cards.
Tajné tunely
Je či nie je pod Bielym domom rozsiahli bunker?
Vo filmoch absolútne bežná súčasť prezidentského domova, avšak existujú skutočne? Je potvrdené, že protiraketový kryt pod Bielym domom vybudoval v roku 1942 Franklin Delano Roosevelt.
Potvrdený je tiež 232 metrov dlhý tunel, ktorý spája Biely dom s Treasury Building. Tak isto sa stále polemizuje o rozsiahlom bunkri, ktorý by mal byť pod Bielym domom. Údajne jeden z vchodov do neho sa nachádza priamo pri Oválnej pracovni.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Zaujímavosti o Titanicu, o ktorých ste (možno) ešte nepočuli
Akú má hodnotu?
Ak by ste ho videli na nejakom realitnom portáli, pravdepodobne by vedľa neho svietil nápis „nepredajný“. V čase, keď bol dokončený, bola jeho hodnota 232 372 dolárov, čo je v hodnote dnešných peňazí asi 100 miliónov dolárov.
Podľa odhadov by sa dnes cena tejto prominentnej nehnuteľnosti mohla vyšplhať aj na úroveň 250 miliónov dolárov. Po pripočítaní všetkých vzácností a historických predmetov by to mohlo byť až 390 miliónov dolárov.
Biely dom v číslach
Rezidencia amerického prezidenta má celkovo 132 izieb, 35 kúpeľní a 6 poschodí. V dome sa nachádza 412 dverí, 147 okien, 28 krbov, 8 schodísk, 12 komínov a tiež 3 výťahy.
Jeho súčasťou je aj kino, bowlingová dráha, plaváreň, či tenisové kurty. Dnes zaberá plochu o rozlohe 5 100 metrov štvorcových, pričom celý pozemok má výmeru viac než 7 hektárov.
Okolo Bieleho domu sa rozprestiera veľká záhrada, kde je vysadených viac ako 300 druhov rastlín a vyše 680 kvetín.
Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, internet