Hoci po tom, čo koncom februára Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, išla téma pandémie nového koronavírusu do úzadia, zdá sa, že zažehnaná stále nie je. Aktuálne s ňou zápasí opäť Čína, kde to celé pred dvomi rokmi prepuklo, ale napríklad aj Hong Kong.
Čína v súčasnosti vplyvom šírenia variantu omikron zaznamenáva svoju najhoršiu vlnu infekcie. Peking sa naďalej drží stratégie nulovej tolerancie covidu a akékoľvek ohnisko je okamžite izolované a uzatvárané.
V pondelok tento osud postihol priemyselné centrum Kanton, ktoré obmedzilo cestovanie do mesta a von z neho. Ľudia môžu opustiť mesto len v nevyhnutných prípadoch, pričom musia predložiť negatívny výsledok testu na koronavírus nie starší ako 48 hodín, uviedol hovorca mesta Čchen Pin.
Lockdown zatiaľ nezaviedli. Vyučovanie na základných a stredných školách však prebieha dištančnou formou a mestské výstavisko sa zmenilo na provizórnu nemocnicu. Miestni predstavitelia tiež oznámili, že plánujú hromadne otestovať obyvateľstvo.
Čína v súčasnosti bojuje s nárastom prípadov nákazy novým koronavírusom na viacerých miestach krajiny. V najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj trvá lockdown už dva týždne, počas ktorých mnoho obyvateľov čelí nedostatku potravín alebo nemá prístup k liekom.
Toto finančné centrum Číny v pondelok oznámilo rekordných 26 087 denných prípadov nákazy, z ktorých 914 vykazovalo symptómy ochorenia COVID-19.
Napriek tomu sa od pondelka v niektorých častiach uvoľňujú opatrenia. Obyvatelia by však mali aj naďalej dodržiavať odstup a ďalšie opatrenia, pretože v prípade výskytu infekcie budú mestské časti opäť uzavreté.
Problémy má aj Hong Kong
Zlá pandemická situácia panuje od začiatku tohto roka aj v Hong Kongu. Piatu vlnu koronavírusu, ktorá bola vyvolaná omikronom, tu datujú od 6. januára do 21. marca. V uvedenom časovom období zaznamenali 1 049 959 infikovaných a 5 906 obetí na životoch.
Podľa správ odborníkov môže za zlú situáciu nízka miera zaočkovanosti a tiež nedostatočná „prirodzená imunita“ nadobudnutá po prekonaní covidu.
Imunitu voči covidu totiž bolo možné nadobudnúť len vakcináciou, keďže tamojšie úrady rovnako ako v pevninskej Číne zastávali – spočiatku úspešnú – stratégiu tzv. nulovej tolerancie covidu.
Tá zahŕňala lokalizované lockdowny, hromadné testovanie a obmedzenia cestovania zo zahraničia. V dôsledku tejto stratégie však mnohí obyvatelia covid neprekonali, čo spôsobilo, že v prípade, že prišli do kontaktu s vírusom, zostali nechránení.
ano, TASR , foto: internet