
Slovensko bude naďalej podporovať svojho suseda na ceste do EÚ aj v obrane našich spoločných hodnôt pred agresorom.
Slovenská republika vyzýva na to, aby sa Ukrajina už v blízkom čase stala oficiálnou kandidátskou krajinou na členstvo v Európskej únii (EÚ). To však bude len začiatok cesty.
„Preto zároveň chceme, aby sa paralelne s týmto procesom pracovalo aj na praktickom prehlbovaní spolupráce medzi Ukrajinou a EÚ, napríklad zrušením roamingových poplatkov, plným členstvom v programe Erasmus+, voľnejším prístupom ukrajinských tovarov na trh EÚ či pozývaním predstaviteľov vlády v Kyjeve ako hostí na zasadnutia Únie,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.
Súčasne dodal, že aj vďaka tomu budú môcť samotní občania Ukrajiny pocítiť niektoré z konkrétnych výhod vyplývajúcich z členstva v EÚ, ktoré v konečnom dôsledku pomôžu aj pri obnovovaní vojnou zničenej krajiny.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Ukrajinci patria do európskej rodiny
Vzácna návšteva z Kyjeva
Koncom marca zavítali na Slovensko poslankyne Najvyššej rady Ukrajiny (Verchovnej rady) Maria Mezentseva, ktorá je tiež podpredsedníčkou Výboru pre európsku integráciu, a Olena Khomenko, členka Výboru pre zahraničné veci ukrajinského parlamentu.
Delegáciu z Kyjeva, ktorú v sídle MZVEZ SR prijal štátny tajomník Martin Klus, sprevádzal veľvyslanec Ukrajiny v SR Jurij Muška. Poslankyne z Ukrajiny vysoko ocenili doterajšiu humanitárnu, finančnú, politickú, ako aj vojenskú pomoc Slovenska, ktorá je podľa političiek neporovnateľne vyššia než pri mnohých väčších krajinách.
Slovensko preto v tejto súvislosti označili za „vzor pre ostatné krajiny“. „Zároveň nás informovali o neustále sa zhoršujúcej humanitárnej situácii vo viacerých ukrajinských mestách, najmä však v Mariupole, Charkove a Černihive,“ uviedol M. Klus a dodal, že už vyše mesiaca sú obyvatelia Ukrajiny pre celý svet vzorom odvahy a inšpiráciou, ako brániť slobodu, nezávislosť a vlastnú štátnosť.
Kyjev by podľa dvojice ukrajinských poslankýň pre zmenu uvítal ďalšie rozširovanie sankcií proti režimu v Ruskej federácii, a to vrátane embarga na dovoz plynu a ropy či úplného vyradenia ruských subjektov zo systému SWIFT.
md, foto: archív MK