Dovoľujem si to tvrdiť takmer s istotou. Rovnako ako fakt, že hanba za ďalšie zbytočne vyhodené peniaze padá jednoznačne na vrub tých, ktorí sa dôležitý nástroj občanov rozhodli opäť raz hanebne zneužiť.
Takto by sa dal na úvod zhodnotiť fakt, že na základe petície a nálezu Ústavného súdu vydala pani prezidentka minulý týždeň rozhodnutie, že deň konania referenda, bude v sobotu 21. januára 2023.
Rozhodovať sa však bude „len“ o zriadení možnosti predčasného skončenia volebného obdobia Národnej rady. Prvá otázka z petičného hárku, tá, ktorá priamo žiadala rozpustiť NR SR, súčasťou referenda nebude.
Ústavný súd totiž rozhodol, že tí, ktorí ju naformulovali, tak neurobili v súlade s Ústavou.
Áno, demokracia niečo stojí a áno referendum je dôležitým vyjadrením rešpektu k vôli občanov. Ale toto, v oklieštenej podobe, je už dnes odsúdené na neúspech.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Predčasné voľby sú cesta do pekla
Nečudo, že sa čoraz viac objavujú hlasy, ktoré žiadajú, aby na neplatné referendum dodatočne prispela aj jeho iniciátorka, strana SMER-SD. Napr. zo získaného príspevku 15,71 milióna €, ktoré dostala za voľby do tohto volebného obdobia.
A pritom riešenie celého problému je veľmi jednoduché. Spájať referendá výhradne s voľbami. Prípadne si ešte viem predstaviť, že s voľbami, ktoré budú v najbližšom 1,5 roku (fixné máme komunálne, regionálne a európske voľby).
Tomu by petičiari prispôsobili aj zbieranie a odovzdávanie podpisových hárkov. A ak je niečo extrémne urgentné, tak nech to podlieha spolurozhodnutiu NR SR, ktorá by mala možnosť toto pravidlo upraviť.
Nielenže by to ušetrilo veľa našich spoločných peňazí, ale výrazne by to zvýšilo šance, že sa raz na Slovensku dočkáme ďalšieho platného referenda.
Martin Klus, poslanec NR SR