
Nezabúdajme, že slobodu a demokraciu treba ustavične chrániť.
Málokto vie, že 28. august je Dňom slovenskej diplomacie. Pripomína nám hodnoty, na ktorých stojí zahraničnopolitická orientácia Slovenskej republiky.
Tú sme si jasne vybrali ešte v novembri 1989, „nežnou“ porážkou krutej totality, ktorá nás násilím dlho držala v područí neslobodného režimu v Moskve.
A som veľmi rád, že naša zahraničnopolitická orientácie je dodnes postavená na princípoch mierového spolunažívania národov, rešpektovaní pravidiel a medzinárodných záväzkov.
Naša diplomacia je teda kotvou, ktorá nás drží v slobodnom a demokratickom svete.
Zatvárať si oči pred agresiou, porušovaním ľudských práv a pred snahou upierať iným krajinám zvoliť si vlastnú slobodnú cestu, by bolo popretím odkazu Nežnej revolúcie z roku 1989, ale tiež zavrhnutím odkazu Slovenského národného povstania, ktorého výročie sme si nedávno tiež pripomenuli.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Čo s ruskými turistami?
Stáť na strane Ukrajiny, ale aj za občanmi Bieloruska túžiacimi po skutočnej demokracii, znamená stáť na strane civilizovaného sveta, demokratických hodnôt a dodržiavania medzinárodného práva.
Práve tieto princípy slovenská diplomacia chráni a presadzuje vo svete. Robíme to ako zvrchovaný štát, ktorý je hrdým členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
Je to mimoriadne dôležité, rovnako ako schopnosť zastať si tých, ktorým nie sú dopriate ich legitímne požiadavky na život v mieri, slobode a demokracii.
Veď Slovensko sa už vo svojej Ústave, v preambule a prvom článku, prihlásilo k princípom svetového poriadku založenom na rešpektovaní pravidiel a záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva. Ochrana týchto hodnôt je prioritou našej diplomacie.
A samozrejme, platí, že či už ide o presadzovanie štátnych záujmov, alebo o konzulárnu pomoc, slovenská diplomacia je tu v prvom rade pre ľudí!
Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaS