Obžalovaný v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze falšovania zmeniek TV Markíza Marian Kočner mal podľa advokáta televízie Daniela Lipšica exkluzívne informácie z prostredia polície, a to predovšetkým z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
Kočner tak podľa neho nemal do vraždy novinára dôvod obavy z toho, že by polícia začala v prípade zmeniek konať.
V čase pred vraždou novinára Jána Kuciaka mal podľa slov advokáta obžalovaný Kočner dostávať online informácie z NAKA. Dopredu tak presne vedel, aké kroky budú aj voči jeho osobe podniknuté.
Vedel, čo sa bude diať
Lipšic týmto tvrdením reagoval na slová druhého obžalovaného v kauze zmeniek Pavla Ruska. Ten sa hájil tým, že by boli hlúpi, keby súdu predkladali falošné zmenky, pretože ich mohla NAKA v minulosti kedykoľvek preskúmať a určiť ich pravosť.
„Ak si prečítate Threemu, tak je zrejmé, že mal obžalovaný Marian K. informácie aj od vedúcich predstaviteľov NAKA o tom, čo sa bude diať,“ vysvetlil Lipšic a dodal, že zdrojom informácií mal byť nitriansky oligarcha Norbert Bödör.
Lipšic dodal, že do smrti Jána Kuciaka sa nemuseli Kočner a Rusko obávať, že by sa NAKA zmenkami zaoberala.
Rusko Threemu neakceptuje
Pavol Rusko spolu so svojím advokátom Michalom Mandzákom tvrdia, že s aplikáciou Threema bolo manipulované a spochybňujú jej autenticitu.
Obhajujú to i aplikáciou WhatsApp, ktorá má v spisoch dve nekorešpondujúce vyhotovenia. Zároveň priznali, že niektoré správy z prepisov sú pravdivé a používajú ich aj v obhajobe.
Americký znalec neprišiel
Forenzný chemik a znalec Gerry Laporte zo Spojených štátov amerických, ktorý bol navrhnutý obhajobou obžalovaných sa na súdne pojednávanie nedostavil.
Dôvodom jeho neprítomnosti bolo, že od decembra 2019 je Marian Kočner umiestnený na Magnitského zozname, ktorý zakazuje americkým osobám či firmám s osobami na zozname obchodovať.
Laporte nestihol vybaviť potrebnú licenciu. Američan mal svojím posudkom prispieť k určeniu pravosti a veku zmeniek.
Vek zmeniek nejasný
Skúmaním kriminalistov sa dospelo k záveru, že vek zmeniek nie je možné zistiť. Uviedla to znalkyňa Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru Adriana Jabconová.
Skúmaním zistili, že Ruskove podpisy sú vyhotovené z viacerých segmentov a podpis na zmenkách nebol vyhotovený jedným ťahom. V prípade jednej zmenky šlo o tri a v prípade druhej o štyri ťahy.
Vek atramentu však nemožno určiť, keďže je starší ako dva roky. Obžaloba tvrdí, že zmenky vznikli niekedy po roku 2013.
Kuciaka mali „iba“ zbiť
V pondelok 13. januára sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začalo hlavné pojednávanie s obvinenými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Pred sudcu sa postavili Tomáš Sz., Miroslav M., Alena Zs. a tiež Marian K. Miroslav M. sa k zasterleniu dvojice priznal, pričom popísal aj ako k tomu došlo.
Jeho bratranec Tomáš Sz. vypovedal, že podľa jeho informácií mali podľa zadania od Zoltána A. Kuciaka iba zbiť pre vystrašenie, nie zabiť.
Alena Zs. vo svojej výpovedi odmietla, že by si u ostatných obvinených objednala vraždu. Marian K. zas odmietol vypovedať.
Denis Ruščák, ano, foto: SITA