Obrovská tragédia sa odohrala minulý utorok (24. mája) v texaskom mestečku Uvalde. Na miestnej základnej škole tu tínedžer zastrelil 19 detí a dvoch učiteľov. Jeho vyčíňanie zastavila až polícia, pri zásahu ktorej prišiel páchateľ o život. Tragédia vzbudzuje aj po viac ako týždni množstvo otáznikov a opäť rozprúdila debaty o americkom zbraňovom zákone.
K streľbe došlo v utorok okolo poludnia miestneho času na základnej škole Robb Elementary School v meste Uvalde, ležiacom približne 135 kilometrov západne od mesta San Antonio. Motív činu nie je stále jasný.
Útočník Salvador Ramos nemal záznam v registri trestov a ani psychické problémy v minulosti. Základnú školu Robb Elementary School navštevuje takmer 600 žiakov vo veku okolo sedem až desať rokov.
Ide o najhoršiu masakru tohto druhu na základnej škole v USA od decembra 2012, keď na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut vtedy 20-ročný Adam Lanza zabil 26 ľudí vrátane 20 detí.
Strieľal na babičku a potom do detí
Guvernér Texasu Greg Abbott na tlačovej konferencii uviedol, že podozrivý zo streľby, identifikovaný ako 18-ročný Salvador Ramos, vstúpil do školy vyzbrojený zbraňou a možno aj puškou a spustil paľbu. Motív jeho činu nebol bezprostredne známy.
Podľa Abbotta pred samotným útokom pravdepodobne strieľal aj na svoju starú mamu. Neskôr Abbott na tlačovej konferencii tiež informoval, že Salvador Ramos použil pri streľbe na základnej škole v Uvalde útočnú pušku AR-15.
„Strelec najskôr strelil do tváre svojej starej matke. Tá potom kontaktovala políciu, zatiaľ čo on utekal, pri škole mal dopravnú nehodu a ušiel do školy…
Polícia sa v tomto čase strelcom už zaoberala,“ uviedol Abbott. Po tom, ako útočník vstúpil do školy zadným vchodom, prešiel podľa guvernéra dve krátke chodby a potom vstúpil do triedy.
„Vieme, že strelec pred streľbou v škole zastrelil svoju babičku. Potom unikal (z miesta činu) vo vozidle. Bol v tesnej blízkosti školy, kde sme zalarmovali miestne orgány činné v trestnom konaní.
Na policajné oddelenie v Uvalde sme dostali oznámenie o tom, že do školy vchádza havarované vozidlo a osoba so zbraňou,“ uviedol zas poručík texaského ministerstva verejnej bezpečnosti Christopher Olivarez.
„Strelcovi sa podarilo vstúpiť do triedy a zabarikádovať sa tam. Potom začal strieľať do mnohých detí a učiteľov, ktorí boli v miestnosti… Začal strieľať na každého, kto mu stál v ceste,“ vysvetlil Olivarez.
„Zlé rozhodnutie“
V súvislosti s tragédiou sa objavuje aj kritika policajných postupov. Pribúdajú otázky, pochybnosti a hnev verejnosti súvisiace s tým, koľko času ubehlo, kým príslušníci vošli do školy a zlikvidovali strelca.
Od prvého telefonátu na tiesňovú linku až po zneškodnenie strelca mala ubehnúť údajne až hodina a pol. Predstavitelia úradov tiež informovali, že takmer 20 policajtov stálo približne 45 minút v chodbe pred dvoma prepojenými triedami, kde strelec zabil 19 žiakov a dvoch učiteľov – až potom agenti americkej pohraničnej hliadky odomkli dvere a zasiahli proti útočníkovi, ktorého zastrelili.
Riaditeľ texaského úradu pre verejnú bezpečnosť Steven McCraw uviedol, že veliteľ na mieste činu sa domnieval, že Ramos sa vo vnútri zabarikádoval a deti nie sú v ohrození, teda že útok sa už skončil, čo označil za „zlé rozhodnutie“.
Krátko po vstupe Ramosa do tejto triedy sa odtiaľ ozvala streľba, ale výstrely boli počas 48 minút, keď príslušníci čakali na chodbe, iba „občasné“. McCraw dodal, že vyšetrovatelia nevedia, či alebo koľko detí zomrelo počas tohto časového úseku.
V priebehu útoku učitelia a deti opakovane telefonovali na linku 911 a žiadali o pomoc. Agenti pohraničnej hliadky nakoniec použili na otvorenie zamknutých dverí spojenej triedy centrálny kľúč a zasiahli proti Ramosovi, ktorého zabili, dodal McCraw.
Kontrola predaja zbraní
Masaker opäť otvoril otázku kontroly predaja zbraní v USA. Volajú po nej mnohé osobnosti spoločenského i športového života.
Najhlasnejšie bolo počuť trénera basketbalového tímu Golden State Warriors, ktorý po prehre svojho tímu vo štvrtom zápase finále Západnej konferencie odmietol hovoriť o basketbale. S trasúcim sa hlasom kričal na pozápasovej tlačovke:
„Kedy už niečo spravíme? Veľmi ma unavuje chodiť sem a vyjadrovať sústrasť zničeným rodinám. Pri všetkej úcte, ale som už som unavený z minút ticha. Dosť!“ Za kontrolu predaja zbraní sa vyjadril aj americký prezident.
„Kedy sa, preboha, postavíme proti zbrojárskej lobby? Kedy, preboha, urobíme to, čo treba urobiť?“ spýtal sa Biden v súvislosti s prísnejšou kontrolou zbraní.
„Prečo sme ochotní žiť s týmto krviprelievaním? Prečo to stále dopúšťame?“ pýtal sa ďalej šéf Bieleho domu a následne dodal: „Je čas konať.“
V podobnom duchu sa vyjadrila aj americká viceprezidentka Kamala Harrisová: „Musíme mať odvahu podniknúť kroky… aby sme zabezpečili, že sa niečo také už nikdy nezopakuje.“
Obchod so zbraňami v reakcii na masaker odsúdil aj pápež František. „Som zdrvený z masakry na základnej škole v Texase. Modlím sa za zabité deti i dospelých a za ich rodiny,“ povedal pápež počas pravidelnej každotýždňovej generálnej audiencie na vatikánskom Námestí sv. Petra.
„Je načase povedať dosť bezhlavému obchodovaniu so zbraňami,“ apeloval najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi. „Všetci sa zaviažme k tomu, aby sa takéto tragédie už viac neopakovali,“ vyzval.
ano, TASR, foto: TASR/AP