Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú v súčasnosti na najhoršej úrovni od studenej vojny. Moskva rozmiestnila desaťtisíce vojakov neďaleko ukrajinských hraníc, čo vyvolalo na západe obavy z možnej ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko takéto plány popiera a vyzýva Európu, aby si nedala zasahovať do svojich záležitostí.
Rusko chce záruky
Ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 17. decembra2024 návrhy dohôd o bezpečnostných zárukách, ktoré Moskva očakáva od Washingtonu a Severoatlantickej aliancie (NATO). Obe dohody – so Spojenými štátmi a členmi aliancie – zahŕňajú okrem iného prísľub nerozširovania NATO ďalej na východ, vrátane odmietnutia prijatia Ukrajiny do aliancie, ako aj zavedenie obmedzení týkajúcich sa nasadenia útočných zbraní, najmä jadrových.
Spojené štáty a NATO odovzdali svoje odpovede na návrhy Ruska 26. januára. Americká strana žiadala, aby sa texty týchto dokumentov nezverejňovali, no americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zverejnili ich základné ustanovenia. Rusko následne konštatovalo, že Západ neurobil principiálne ústupky, avšak načrtol smery pre ďalšie rokovania.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Štáty EÚ a NATO chcú obnoviť dialóg s Ruskom, majú však podmienky
Rozmiestňujú vojská
Napriek tomu sa v poslednom čase v západných krajinách, ale aj v Kyjeve, objavujú vyhlásenia o možnej ruskej invázii na Ukrajinu. Kremeľ totiž rozmiestnil popri hraniciach Ukrajiny vyše 100 000 vojakov a ťažké zbrane, uvádza Západ.
Moskva spustila vojenské cvičenie s účasťou motorizovanej pechoty a delostrelectva i na juhozápade Ruska. Ďalšie cvičenie s účasťou letectva sa odohráva v Kaliningradskej oblasti pri Baltskom mori.
V Čiernom mori a v Arktíde sú zasa nasadené desiatky ruských vojnových plavidiel. Ruskí vojaci sú tiež na spoločnom cvičení v Bielorusku.
Západ sa preto obáva, že Moskva by mohla začať útok proti Ukrajine zo severu, z územia Bieloruska. Ukrajinské hlavné mesto Kyjev leží iba 75 kilometrov od bieloruských hraníc.
Napätie zvyšujú Anglosasi
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok na brífingu opäť označil takéto informácie za ničím nepodložené eskalovanie napätia. Zdôraznil, že Rusko pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu.
Zároveň nevylúčil možnosť provokácií druhej strany na „ospravedlnenie takýchto vyhlásení“. V tejto súvislosti varoval, že pokusy o použitie sily na vyriešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny by mohli mať veľmi vážne následky.
Reagoval tak na nedávne informácie o potenciálnom nasadení aliančných vojakov na východnej hranici NATO, vrátane Slovenska. Hovorca Kremľa súčasne zdôraznil, že Európa si musí uvedomiť neprípustnosť zasahovania USA do svojich záležitostí.
Podľa jeho slov „Anglosasi na európskom kontinente značne zvyšujú napätie“. „My, Európania, máme o čom premýšľať, keď napríklad krajina, ktorá je mimo nášho kontinentu, u nás doma eskaluje napätie.
Nie je to správne. A kým my, Európania, nepochopíme, že nám to všetkým škodí, sotva sa podarí napraviť túto situáciu,“ vyhlásil Peskov.
Výzva na stiahnutie vojsk
Kyjev v nedeľu vyzval Moskvu, aby stiahla svojich vojakov z hraníc Ukrajiny a pokračovala v dialógu so Západom, ak myslí zmiernenie napätia vážne.
„Ak to ruskí predstavitelia myslia vážne, keď hovoria, že nechcú novú vojnu, Rusko musí pokračovať v diplomatických rozhovoroch a stiahnuť vojenské sily, ktoré zhromaždilo popri hraniciach Ukrajiny a na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny,“ napísal na Twitteri ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
Nasadenie vojakov NATO
Avizované možné nasadenie vojakov na východnej hranici NATO, aj na území Slovenska, vysvetľujú západné štáty len ako snahu o zaistenie bezpečnosti svojich členov.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v nedeľu vyhlásil, že organizácia neplánuje vyslať bojové jednotky na Ukrajinu v prípade ruského vpádu do tejto krajiny, ktorá nie je členom NATO.
„Nemáme plány na rozmiestnenie bojových jednotiek NATO na Ukrajine… zameriavame sa na poskytovanie podpory,“ povedal Stoltenberg pre britskú televíziu BBC po otázke, či by vylúčil nasadenie vojakov NATO na Ukrajine, ak by na ňu Rusko zaútočilo.
„Je veľký rozdiel medzi členom NATO a silným a vysoko ceneným partnerom ako Ukrajina. O tom niet pochýb,“ citovala vyjadrenie generálneho tajomníka agentúra Reuters.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Svet varuje Rusko pred útokom na Ukrajinu
Zriedkavý ústupok
Rusko v sobotu oznámilo, že zmení miesto konania avizovaného námorného cvičenia, ktoré sa malo uskutočniť pri pobreží Írska. Stalo sa tak po tom, ako Dublin vyjadril znepokojenie nad týmto zámerom v súvislosti s napätým sporom medzi Moskvou a Západom.
Cvičenie sa malo konať 3.-8. februára zhruba 240 kilometrov od juhozápadného Írska v medzinárodných vodách, ale zároveň v rámci exkluzívnej ekonomickej zóny Írska, ktoré je členskou krajinou EÚ, ale nie členom NATO.
Ruské veľvyslanectvo v Írsku v sobotu zverejnilo list, v ktorom ruský veľvyslanec Jurij Filatov hovorí, že dané cvičenie bude premiestnené z írskej ekonomickej zóny „so zámerom neprekážať pri rybolovných činnostiach“. Rozhodnutie Moskvy predstavuje zriedkavý ústupok v čase eskalujúceho napätia.
ms, ano, TASR, foto: TASR/AP