Domov Slovensko Šokujúci rozsudok: Kočner a Zsuzsová sú nevinní

Šokujúci rozsudok: Kočner a Zsuzsová sú nevinní

0
0

Vývoj procesu, ktorý sledovalo nielen celé Slovensko, ale aj zahraničie, vo štvrtok 3. septembra šokoval laickú i odbornú verejnosť. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku totiž vydal v tento deň prekvapivý rozsudok vo veci vraždy investigatívneho novinára a Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Mariana Kočnera i Alenu Zsuzsovú oslobodil.

Kauza, ktorá vo februári2024 absolútne otriasla Slovenskom, mala dospieť k súdnemu rozsudku už v auguste.

Rozhodnutie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice však senát ŠTS v Pezinku posunul až na september.

Už to naznačovalo, že vo veci rozhodnutia nemusia mať sudcovia tak jasno ako to počas posledných dvoch rokov vnímala verejnosť.

Súd Kočnera i Zsuzsovú oslobodil, Szabó dostal 25 rokov

Čoho sa niektorí obávali sa napokon stalo skutočnosťou. Marian Kočner a Alena Zsuzsová, ktorí si podľa obžaloby mali objednať vraždu novinára, sú nevinní!

Tak rozhodol súd. Mariana Kočnera uznal súd za vinného len z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok.

Za uvedený skutok mu súd uložil peňažný trest 5-tisíc eur, obžalovaný kontroverzný podnikateľ sa k nemu priznal už na začiatku procesu.

O vine z vraždy novinára rozhodol súd len v prípade Tomáša Szabóa, ktorý je vinný aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia.

Szabó je takisto vinný z nedovoleného ozbrojovania, konkrétne pre zadováženie zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a tiež pre neoprávnenú držbu munície. Vinný je tiež z porušovania domovej slobody.

Verdikt súdu nie je právoplatný. Prokurátor podal na mieste odvolanie proti oslobodeniu Mariana Kočnera a Aleny Zsuszovej. Kočner sa podania odvolania vzdal a ostatní obžalovaní sa môžu vyjadriť v zákonnej lehote.

Ostatní obvinení

Pre úplnosť treba dodať, že rovnaký súd ešte v apríli odsúdil Miroslava Marčeka na 23 rokov väzenia za vraždy novinára Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalšie skutky.

Zoltán Andruskó, ktorý od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi, sa s prokurátorom ešte koncom roka 2019 dohodol na vine a treste.

Kočner ostáva vo väzbe, Zsuzsová sa tam asi vráti

Marian Kočner však na slobodu aktuálne nepoputuje. Napriek tomu, že ho súd vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice oslobodil, ostáva vo väzbe, keďže bol do nej vzatý v rámci vyšetrovania kauzy zmeniek.

V prípade Aleny Zsuzsovej vydal súd v súvislosti s oslobodzujúcim rozsudkom pokyn na jej prepustenie z väzby.

Pred leopoldovskou väznicou, odkiaľ ju na základe rozsudku súdu prepustili ešte vo štvrtok popoludní, však na ňu už čakali policajné zložky, ktoré ju hneď zadržali, keďže čelí aj trestnému stíhaniu v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászloa Basternáka.

Očakáva sa, že ju súd v tejto veci opäť vezme do väzby.

Odôvodnenie súdu

Len nepriame dôkazy

Podľa verdiktu súdu neexistovalo na uznanie viny Kočnera a Aleny Zsuzsovej dostatok dôkazov.

Obžaloba v prípade podnikateľa postavila podľa rozsudku vinu na nepriamych dôkazoch. Na ich základe však súd nemohol konštatovať vinu bez pochybností, ktoré by úplne vylučovali iný scenár.

Súd však skonštatoval, že v prípade vraždy Kuciaka nebola príčinou jeho vraždy iná okolnosť ako jeho práca. „Existencia samotného motívu na preukázanie viny nestačí,“ povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Dodala, že v tejto súvislosti je potrebné preukázať aj protiprávne konanie. To však v prípade Mariana Kočnera ani Aleny Zsuzsovej dokázané nebolo.

Podľa rozsudku neexistuje tiež dôkaz, že by Alena Zsuzsová odovzdala Zoltánovi Andruskóovi a ten ďalej vykonávateľom vraždy fotografie, ktoré vznikli sledovaním Kuciaka tímom Petra Tótha.

Súd sa tak stotožnil s tvrdením obhajoby, že vykonávatelia mohli pri identifikácii Kuciaka využiť iné fotografie ako tie, ktoré boli zhotovené pre Kočnera.

Frázy, šifry a spochybnený svedok

Súd tiež podľa verdiktu nemôže vyvodzovať zodpovednosť na základe komunikácie z aplikácie Threema, ktorá bola vedená vo frázach a šifrách.

„Nemožno vykladať komunikáciu, ktorá nemá exaktný význam,” uviedla predsedníčka senátu vzhľadom na komunikácie o „snehu alebo vypadávaní zubov”, ktorým prokuratúra pripisovala skrytý význam.

Takisto podľa rozsudku existujú pochybnosti vo veci vyplatenia odmeny za vraždu Kuciaka zo strany Kočnera, keďže páchatelia nedodržali pôvodnú dohodu uniesť Kuciaka tak, aby sa jeho telo nenašlo.

Rozsudok tiež konštatuje pochybnosti o svedkovi Zoltánovi Andruskóovi, ktorý svoju výpoveď „zobchodoval za osobné výhody”.

Výpovede „svedkov kajúcnikov” totiž podľa súdu môžu byť z princípu predmetom manipulácie. Výpoveď Andruskóa je pritom jedinou, ktorá usvedčuje Alenu Zsuzsovú z účasti na skutku.

Vina Szabóa sa preukázala

Vykonané dokazovanie, naopak, podľa súdu preukázalo účasť Tomáša Szabóa na vražde Jána Kuciaka ako aj Petra Molnára.

Podľa podanej obžaloby bol práve on iniciátorom prepadu domu podnikateľa z Kolárova v decembri 2016 a v kauze vraždy Kuciaka prijal objednávku od Zoltána Andruskóa.

„Obžalovaný bol v rámci organizovanej skupiny zaradený na pracovnú funkciu vykonávateľa,“ uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová v súvislosti s vraždou novinára.

Tomáš Szabó by podľa verdiktu súdu mal tiež rodičom Jána Kuciaka vyplatiť nemajetkovú ujmu vo výške 70-tisíc eur pre každého z nich. Tiež má zaplatiť 40-tisíc eur sestre Petra Molnára.

 

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…