Neprešiel ani týždeň od vymenovania „zrekonštruovanej“ vlády a nový premiér Eduard Heger už musel čeliť ďalšej kauze a škrípaniu medzi svojimi ministrami. Ako inak, hlavným protagonistom bol opäť Igor Matovič, ktorý akoby pozabudol, že už nie je premiérom a vybral sa na zahraničné návštevy riešiť témy, ktoré ministrovi financií rozhodne neprináležia.
Napriek tomu, že už nie je predsedom vlády, Igor Matovič naďalej rozdúchava vášne témou, ktorá ho pripravila o premiérsku stoličku. Nákup ruskej v Európe neregistrovanej vakcíny Sputnik V spôsobil pred pár týždňami takmer pád vlády. A zdá sa, že všetko bolo zbytočné. Ani po týždňoch sa ňou totiž na Slovensku nezačalo očkovať.
Podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) nedodal výrobca Sputnika V približne 80 % dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. A preto prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Niekoľkotýždňovú koaličnú krízu ukončila smiešna rošáda
Rusi vypovedali zmluvu
Vo štvrtok 8. apríla prekvapila informácia, že Igor Matovič odišiel do Ruska, kde sa stretol s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií (RFPI) Kirillom Dmitrijevom. Podľa informácií rezortu financií sa rokovania týkali doriešenia technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko.
Ako sa ešte v ten deň ukázalo, RFPI vypovedal so Slovenskom zmluvu. 6. apríla požiadal Slovensko o vrátenie vakcín, a to z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy.
RFPI vo svojom stanovisku uvádza, že slovenský ŠÚKL v rozpore s existujúcou zmluvou zabezpečil testovanie Sputnika V v laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv. RFPI pritom žiadal slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ.
Matovič Rusov chápe
Rusi sa podľa Matoviča cítia byť mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete. Ako povedal na tlačovej konferencii v piatok dopoludnia, rozčarovanie ruskej strany plne chápe.
Štvrtkovým rokovaním v Moskve chcel, ako Matovič tvrdí, dosiahnuť, aby Slovensko malo v Rusku pri téme Sputnika V naďalej „otvorené dvere“.
„To sa mi podarilo dosiahnuť. Viac však zatiaľ k tomu povedať nemôžem,“ skonštatoval minister financií. Ešte v ten deň odišiel do Budapešti rokovať s maďarským premiérom a ministrom zahraničných vecí. Podľa neskoršieho vyjadrenia Úradu vlády SR, ho na toto rokovanie poveril samotný premiér.
Podľa vyjadrenia úradu mal Matovič prerokovať s maďarskou stranou možnosť posúdenia vakcíny Sputnik V tak, aby sa vylúčili akékoľvek pochybnosti o transparentnosti a odbornosti testovania vakcíny.
Testovali na základe žiadosti Krajčího
Na kritiku Igor Matoviča, že Slovensko narušilo výsledkami testovania Sputnika v neregistrovanom zariadení reputáciu vakcíny, zareagovalo aj samotné Biomedicínske centrum (BCM) SAV.
To podľa svojho vyjadrenia realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Ten o to požiadal 5. marca. Vyjadrenia ministra financií o narušení reputácie vakcíny odmieta.
„BCM SAV konalo v dobrej viere s nadštandardným pracovným nasadením a v celej situácii sa zachovalo profesionálne a korektne,“ informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková. ŠÚKL zároveň uviedol, že nebol nikým zodpovedným za dovoz ruskej vakcíny upozornený na to, že by malo testovanie v SAV údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PRIESKUM: Vládna koalícia sa prepadáva
Maďari pomôžu
Zdá sa, že celá kauza so Sputnikom bude mať svoj koniec v Maďarsku, ktoré má k dispozícii medzinárodné akreditované laboratórium. Minister financií dostal na rokovaní v Budapešti najskôr prísľub pomoci od maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa a neskôr aj od premiéra Viktora Orbána.
„Obe krajiny poriadne trápi koronavírusová pandémia. Pomôže iba vakcína. Čím viac očkovacej látky budeme mať, tým máme väčšiu šancu na úspech. Nech sme v akýchkoľvek veľkých problémoch, Slováci či Maďari, chceme zostať dobrými susedmi. Maďarsko je pripravené poskytnúť pomoc Slovensku a som si istý, že túto pomoc v prípade potreby Slovensko opätuje.
Prajem všetko dobré všetkým občanom Slovenska,“ povedal Orbán po schôdzke v spoločnom videu s Igorom Matovičom. „Majú špičkové laboratórium, ktoré nám Sputnik posúdi, a môžeme takto zachraňovať životy a zdravie na Slovensku,“ uzavrel slovenský minister financií.
Diplomatov obišiel
Medzičasom sa však na Slovensku rozhorela vášnivá debata o kompetenciách ministra financií viesť zahraničné rokovania o zdravotníckej téme. Igor Matovič totiž o ceste do Moskvy neinformoval ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS).
Ten, ako povedal, sa o jeho návšteve v Rusku dozvedel od veľvyslanca v Moskve. Šéf rezortu diplomacie podotkol, že vakcíny patria do kompetencie ministra zdravotníctva a ako dodal cesta nebola schválená vládou. Korčok taktiež informoval, že účel Matovičovej piatkovej návštevy Maďarska on ako minister zahraničných vecí nepoznal.
Fackou pre slovenskú diplomaciu bolo vylúčenie zástupcu slovenského veľvyslanectva z budapeštianskych rokovaní, o čom mal rozhodnúť samotný Igor Matovič. Vylúčenie diplomatov vedúcim delegácie je podľa šéfa rezortu diplomacie Korčoka krajne netradičný postup, keďže išlo o rokovanie s ministrom zahraničných vecí Maďarska.
Útok na diplomaciu
Ako dýka do chrbta zároveň zapôsobilo vyjadrenie poslanca OĽaNO Györgyho Gyimesiho, podľa ktorého bola neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou.
Ten sa na rokovaniach spoločne s Matovičom aj osobne zúčastnil. Jeho vyjadrenia pobúrili štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa.
„Ak by bol platený niekým iným za naozaj diverznú činnosť voči svojej krajine, tak by to nerobil inak,“ vyhlásil Klus v televíznej debate. „Jediným cieľom tohto pána je vyvolávať národnostné napätie,“ dodal Klus, pričom označil poslancove aktivity za hanebné.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Diskusie o núdzovom stave
Kritika opozície
Zahraničnopolitické aktivity ministra financií neušli kritike. Podľa strany Hlas-SD Matovič úplne poprel autoritu nového predsedu vlády. „Svojvoľná cesta Igora Matoviča do Moskvy a Budapešti potvrdzuje, že Slovensko dnes nemá vládu Eduarda Hegera, ale druhú vládu Igora Matoviča,“ tvrdí strana.
„Igor Matovič chce naďalej vládnuť Slovensku ako sultán bez akýchkoľvek pravidiel a ďalej generovať konflikty vo vláde i v celej krajine,“ podotkol Hlas-SD.
„Vyzývame najvyšších predstaviteľov štátu, prezidentku Zuzanu Čaputovú, predsedu parlamentu Borisa Kollára, nového predsedu vlády Eduarda Hegera a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, aby zastavili nekoordinované pobehovanie ministra financií Igora Matoviča po Moskve a Budapešti a prevzali zodpovednosť za zahraničnú politiku Slovenska,“ uviedla strana.
Kritika koalície
Kritika však nezaznela len z opozície. Vyjadrenia ministra financií na adresu slovenských vedcov sa nepáčili ani štátnemu tajomníkovi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovítovi Paulisovi.
„Naši vedci sú mimoriadne kvalitní, o čom svedčia aj medzinárodné uznania a publikácie. Som na ich prácu a prácu Slovenskej akadémie vied hrdý a dôverujem im a ich analýzam,“ uviedol Paulis.
Vedeckej komunity sa zastala aj predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) „Považujem za nešťastné a nespravodlivé, ak odborníkov nútime do politických rozhodnutí, ponižujeme alebo hádžeme cez palubu,“ vyhlásila poslankyňa.
Konanie Igora Matoviča počas jeho ciest do Moskvy a Budapešti považuje nezaradený poslanec NR SR Peter Kmec za demontáž dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Za absolútne neprípustné považuje slová poslanca Györgyho Gyimesiho.
„To je otvorená facka a najväčšie poníženie slovenského ministerstva zahraničných vecí v histórii Slovenska,“ uviedol Kmec. Ako dodal, všetci stojíme pred otázkou, „či je Matovič len užitočný hlupák, ktorý poslúžil, alebo novodobý vlastizradca.“
No a úplnú podporu nenašiel Matovič ani u svojho doterajšieho spojenca. „Mrzia ma ale jeho napádania vedcov, skôr by som sa im poďakoval, že neodišli do zahraničia,“ uviedol predseda parlamentu Boris Kollár.
K ostatným udalostiam sa vyjadrili aj slovenskí diplomati. V spoločnom stanovisku vyzvali politických predstaviteľov krajiny, aby konali spôsobom, ktorý neoslabuje naše postavenie, nevyvoláva pochybnosti o našej štátnej zrelosti a neponižuje Slovensko a jeho inštitúcie.
Skonštatovali, že v našich pomeroch je bezprecedentné spochybniť nezávislé a odborné inštitúcie vlastného štátu, zaútočiť na vlastnú zahraničnú službu, spochybňovať autoritu vlastného ministra zahraničných vecí, ignorovať písané a nepísané pravidlá pri výkone ústavnej funkcie toľkokrát, v takom krátkom čase a takej intenzite.
Kritika vedcov
Za nehorázne označil slová Matoviča aj biochemik Pavol Čekan. „Tieto úbohé útoky na odborníkov, vedcov a nezávislé inštitúcie, ktoré musia dbať o bezpečnosť liekov a vakcín, aby chránili naše zdravie a životy, musia navždy skončiť,“ vyhlásil Čekan.
A aby toho nebolo málo, do Matoviča sa pustilo aj konzílium odborníkov. To vážne znepokojili vyjadrenia, ktoré osočujú a znevažujú prácu niektorých štátnych a vedeckých inštitúcií.
„Hanlivé vyjadrenia presahujú hranicu tolerancie, ktorá sa v slušnej spoločnosti akceptuje ako norma správania,“ vyjadrilo sa konzílium. Odborná rada tiež upozornila, že podobné výroky znižujú dôveryhodnosť vedeckých a odborných inštitúcií na domácej i medzinárodnej pôde.
ano, TASR, foto: printscreen