
Opäť prišiel ten deň, ktorý značí, že Vianoce sú za dverami. Práve 6. december, kedy slávime sviatok sv. Mikuláša je dňom, na ktorý netrpezlivo čakajú všetky deti. Každé z nich dúfa, že si opäť po roku v čižmičke nájde tie najlepšie sladkosti. Viete však, ako táto mikulášska tradícia vznikla?
Legenda o troch sestrách
Mikuláš z Myry, alebo sv. Mikuláš sa narodil v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na juhozápade Turecka. Počas svojho života sa stal biskupom a venoval sa pomoci kresťanom, ktorí boli počas vlády Diokleciána prenasledovaní.
On sám mal veľké majetky, vďaka ktorým sa mu podarilo niekoľkých kresťanov vykúpiť. Z vlastných peňazí dal tiež postaviť nemocnicu. Medzi ľuďmi bol veľmi obľúbený, no našli sa aj takí, ktorí ho za jeho hrdinské činy prenasledovali a uväznili.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vianočné zvyky našich predkov
Vďaka Milánskemu ediktu, ktorý bol prijatý v roku 313, bol Mikuláš oslobodený. Po prepustení z väzenia sa z neho stal arcibiskup a naďalej sa venoval pomoci chorým a chudobným.
Preslávil sa najmä hrdinským činom, s ktorým sa viaže aj tradícia rozdávania darčekov. Mikuláš sa totiž dozvedel o troch sestrách, ktoré kvôli chudobným pomerom, v ktorých žili, boli odkázané na prácu prostitútok.
Rozhodol sa teda, že im chce pomôcť. Preto sa do ich domu v noci vkradol a každej zo sestier dal do mešca peniaze, ktoré položil na okno. Tajomstvo o tom, kto sestrám pomohol sa ale čoskoro roznieslo medzi ľudí a všetci si ho vďaka tomuto činu vážili.
To si pripomíname práve 6. decembra, kedy podľa legendy sv. Mikuláš zomrel. Dnes je patrónom všetkých detí a traduje sa, že každé z detí v noci na 6. decembra obdaruje sladkosťami.
Iný kraj iný mrav
Vo väčšine krajín sveta sa zachoval pekný zvyk. Jeho podoba je všade iná, no takmer všade platí, že Mikuláš v noci donesie do čižmy, ktorá je položená na okne, sladkosti.
Táto tradícia k nám pravdepodobne prišla z Holandska. V Amerike ho pomenovali Santa Claus, ktorý ale dnes darčeky nosí na Vianoce. Tam dostal aj podobu, vďaka ktorej ho pozná celý svet.
Bradatý pán, v červenom kabáte a s červenou čiapkou. Vo väčšine európskych krajín sa ale jeho podoba značne líši. Najmä v minulosti si ho ľudia predstavovali v biskupskom oblečení, pričom jeho pomocníkmi sú anjel a čert.
Podľa tohto zvyku má Mikuláš spolu s anjelom deti obdarovávať a čert má naopak zlé deti trestať a strašiť.
Mikulášske tradície
Dodnes sa zachovala len tradícia nosenia sladkostí dobrým deťom. V minulosti ale naši predkovia Mikulášovi prikladali omnoho väčšiu silu. Podľa nich bol 6. december dňom, ktorý im mal priniesť bohatstvo.
Preto obchodníci v tento deň uzatvárali dôležité obchody, vďaka ktorým mali určite zbohatnúť. Mladé slobodné dievčatá zas verili, že Mikuláš im prinesie muža, s ktorým zažijú šťastné manželstvo.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Svätci s povesťou bosorákov
Po dedinách v minulosti putoval Mikuláš aj so svojimi pomocníkmi a každému dobrému dieťaťu nosil darčeky. Takáto obchôdzka sa zachovala už len výnimočne.
Stále však pretrváva krásny zvyk, kedy deti veria, že vďaka tomu, že celý rok poslúchali, aj k nim Mikuláš zavíta v tradičnom čase a niečo im do vyleštenej čižmičky prinesie.
Tento deň má svoje čaro, či už ste malý, alebo veľký. Veď nič nenahradí ten pohľad na dieťa, ktoré sa ráno budí plné očakávaní a neskôr zistí, že ani tento rok ho Mikuláš neobišiel a doniesol mu opäť aspoň nejakú drobnosť.
puma, foto: internet, shutterstock