Minulý týždeň sme v parlamente schválili návrh zákona o centrálnom registri účtov. Keď sme ako vláda začínali, zaviazali sme sa k výraznej zmene a k boju proti korupcii. Centrálny register účtov je jedným z nástrojov, ako s korupciou a trestnou činnosťou bojovať.
Povinnosť zaviesť takýto register nám vyplýva z európskych smerníc upravujúcich predchádzanie využívania finančných systémov na pranie špinavých peňazí a pre tento účel upravujúcich pravidlá využívania finančných a iných informácií.
Vedený bude ministerstvom financií a zahŕňať bude informácie jednotlivcov, ktoré zasahujú do súkromia iba minimálne.
Doteraz, keď bola osoba podozrivá z páchania trestnej činnosti, vyšetrovateľ musel písomne osloviť každú banku, aby zistil, kde má daná osoba účty. Centrálnym registrom účtov sa takéto prácne a časovo náročné vyšetrovanie výrazne zjednoduší a zefektívni.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: M. Viskupič: Nemôžeme robiť politické gestá, ktoré by sme si ekonomicky nevedeli dovoliť
Po podaní požiadavky dostanú orgány činné v trestnom podaní odpoveď skoro okamžite. Čo doteraz trvalo týždne bude trvať minúty. Zvyšuje sa tak šanca nie len na vyšetrenie prípadu, ale aj na zníženie škody včasným zachytením financií.
Keď sa o návrhu centrálneho registra účtov začalo rokovať, ministerstvo vnútra si želalo, aby v registri boli zaznamenané aj pohyby a denné zostatky na jednotlivých účtoch.
V strane SaS sme s takýmto výrazným zásahom do súkromia nesúhlasili a namietali sme. Naše námietky boli vypočuté a dostali sme sa do finálnej verzie, v ktorej budú CRÚ zahŕňať iba základné identifikačné údaje o človeku, účte a banke.
Citlivé údaje, ako denné zostatky a pohyby na účtoch sa bude môcť vyšetrovateľ dozvedieť až keď bude mať relevantný dôvod. Považujem to za vyváženie medzi právom na súkromie a právom štátu na vyšetrovanie trestnej činnosti.
Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočet